Bir anda saldırıya geçmesi ile bilinen "Vampir Kelebek" Karadeniz sonrası İstanbul'un da başına bela oldu ve Vampir Kelebek Nedir? Tehlikesi Ve Zararı Ne? Nereden Geliyor? Ne Yapıyor? İlaçı Ne? Nasıl Korunur? soruları da başladı.

Aslında Çin'de ortaya çıkan Vampir Kelebekler Türkiye'de ilk olarak 2006 yılında Artvin'de görülmüştü ki son zamanlarda yine güündem oldu ve önce Karadeniz bölgesinde görülen ve özellikle gece saatlerinde vatandaşların tabiriyle bir anda saldırıya geçtiği söylenen vampir kelebekler 2010 senesi sonrası şimdi yine İstanbul Beykoz'da da görülmeye başladı.

Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Dikmen, vampir kelebeklerin Karadeniz'den İstanbul'a doğru yayıldığını söyleyerek yaptığı "10 yıl önce görülmeye başlandı vampir kelebekler. Türkiye'ye özgü bir canlı değil. Yurt dışından gelen ve bölgeyi yıllar içerisinde işgal eden istilacı dediğimiz türlerden" açıklaması da tüm medyada yerini aldı.

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

Vampir Kelebek Nedir? Tehlikesi Ve Zararı Ne? Nereden Geliyor? Ne Yapıyor? İlaçı Ne? Nasıl Korunur?

Vampir kelebek nedir? Vampir kelebek insana zarar verir mi? Vampir kelebek ile nasıl mücadele edilir?

Türkiye'ye Gürcistan'dan giriş yaptığı bilinen ve özellikle son yıllarda Karadeniz Bölgesi'nde oldukça sık rastlanan vampir kelebekler, İstanbul'da artmaya ve hatta bazı bölgeleri de sarmaya başladı.

Beykoz'un Çukurca Mahallesi'ni de görülen ve gündüz saatlerinde her ağacın üstünde rastlanan kelebekler, akşamları ise mahalleliyi balkonlarında huzur vermemeye başladı.

Bu arada durumdan rahatsız olduklarını söyleyen mahalle sakinleri bir önlem alınmadığını ve kendi imkanlarıyla ilaçlama yaptıklarını belirtmesi ise ayrıca gündem olması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da, "Hayvanların mevsimsel artışı ve gelen şikayetler üzerine İstanbul'un yeşil alanlarında vampir kelebeklerin fazla olduğu, Beykoz, Sarıyer ve Beşiktaş gibi ilçelerde ilaçlama çalışmalarımız devam etmektedir" açıklaması yapıldı.

Vampir Kelebek Nedir? Tehlikesi Ve Zararı Ne? Nereden Geliyor? Ne Yapıyor? İlaçı Ne? Nasıl Korunur?

Vampir Kelebek nedir? Neye benzer? -

Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Dikmen ise, "Bu vampir kelebeklerinin en önemli özelliği yaz döneminde özellikle haziran, temmuzdan sonra olgunlaşıyorlar ve bu kelebek gibi, kelebeği andıran vücutlarıyla etrafta çok dolaşma ya da gezmeye başlıyorlar ama aslında insana zararı yok. İnsanların kendileri açısından korkmasına gerek yok ama bitki zararlısı bunlar. O yüzden bahçelerindeki bitkilerin ya da ektikleri ürünlerin bu böcekler tarafından zayıflatılması ya da hasara uğratılması söz konusu olabilir. Ne kaşındırıyor, ne alerji yapıyor, ne çocuklara başka bir hastalık bulaştırıyor. O yüzden insanların bu konuda içleri rahat olabilir. Fakat bunları önleyebilecek önlemleri de uygun şekilde ilaçlama yaparak ya da uygun şekilde önlemler alarak kendi bahçelerinde ve evlerde yapabilirler" ifadelerini kullanan Dikmen şöyle devam etti;

" Bölgelerde alınacak küçük önlemlerle çözülebilir ama özellikle Karadeniz'de çay, fındık gibi çeşitli tarım ürünlerine de bunun zarar verdiği yönünde bilgiler var. Özellikle bu tarz tarım ürünlerine büyük çapta bir zararın söz konusu olması durumunda ilaçlama yapılabiliyor. Bununla ilgili bakanlığın önerdiği ilaçlama yöntemleri ve ilaç tipleri var ama kültürel önlemler diyebileceğimiz insanların alabileceği önlemler de var. Yani bunların yumurtalarını koydukları ince dallar, bunların budanması, kış dönemine girdiğimizde yere dökülen döküntü otların ya da bir önceki yıldan kalan çalı çırpının belki toplanması, onların yakılması ya da yok edilmesi gibi alınacak ufak tefek önlemler bunları tamamen sıfırlamayacaktır ama önümüzdeki yıl daha fazla sayıda ortamda oluşmalarını engelleyecektir"

Vampir Kelebek Nedir? Tehlikesi Ve Zararı Ne? Nereden Geliyor? Ne Yapıyor? İlaçı Ne? Nasıl Korunur?

Vampir Kelebek hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Vampir Kelebek hastalığı zararları neler? - Gıda Hattı

Ricania simulans ve halk arasından bilinen adıyla vampir kelebek ya da yalancı kelebek, 1851 yılında keşfedilmiş bir çekirge türü olarak tanımlanıyor.

Çin'de ortaya çıkan bu tür, palearktik bölgede yaşarken. Japonya, Güney Çin, Kore, Ukrayna, Rusya, Gürcistan ve Türkiye'de görülmesi ile de biliniyor.

Kore'de tarım ürünlerine zarar vermesinden dolayı 1900'lerde Güney Asya'dan Rusya'ya gönderilen bu tür, 1950'lerde Rusya'dan Gürcistan'a yayılmış ve 2006 yılında ise ilk defa Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesinde görülmüştür.

Türkiye'de ilk görüldüğü yer olan Artvin'in Kemalpaşa ilçesinden Trabzon'un Araklı ilçesine ve aradaki bölgeye ise dokuz senede yayılan bu kelebekler, İstanbul'da ise ilk kez 2010 yılında Sarıyer ilçesinde görülmüştü.

2010 yılında ise Bulgaristan da ilk defa rastanmıştı.