Döviz kurları ve Altın fiyatlarında son durum yakından takip edilirken uzmanlardan yeni bilgiler geldi.

Tam da tahmin edildiği gibi son günlerde yeniden yükselişe geçen gram altın 970 TL seviyesini de geride bırakırken, merak edilen yeni tahminler ve bilgiler paylaşıldı.

Türkiye'nin yanlış politikalar ve ekonomi uygulamaları ile döviz kurlarında ve altın fiyatlarında bir patlama yaşayacağı ve bununda yaz mevsimi ile başlayacağı çok daha önceden uzmanlar tarafından açıklanmıştı.

Uzmanların yanılmadığını ise tam da yazın başladığı şu günlerde yükselişe geçen döviz kurları ve altın fiyatları ile görmeye başladık.

Uzmanlar yeni fiyat tahminlerini Temmuz ve yıl sonunu olarak iki döneme ayırarak paylaşamaya başladılar bile. Temmuz ayında gram altının için 1200 TL'yi ve yıl sonu için ise 1450 TL'yi telaffuz eden uzmanlar hey yönden zor geçecek bir süreç için şimdiden uyarılarda bulundular.

Ziraat Bankası duyurdu! 5 Temmuz'dan sonra herkese 50000 TL Ödeme Yapılacak! Ziraat Bankası duyurdu! 5 Temmuz'dan sonra herkese 50000 TL Ödeme Yapılacak!

Vatandaşlara 'altın satmak için acele etmeyin' diyen uzman isimler, gram altının yükselişini sürdüreceğini belirtirken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise yaşanılan yükselişin sürpriz olmadığını belirterek, "Hem ons hem de gramın yükseleceği belliydi. Yani ons altındaki 1.800 dolara kadar olan sarkmaların bir toparlanma sürecine girmesini bekliyorduk. Çünkü jeopolitik riskler, küresel çapta tedarik sıkıntıları ve tüm dünyada enflasyon devam ediyor. Bu da yatırımcıları güvenli limana yönlendiriyor. Onstaki artışın temel nedeni bu. Onsta yine 2 bin doların üzerinde bir atak bekliyorum" dedi.

Gram altının ise ons etkisi dışında yurtiçinde dolar bazlı arttığını anlatan Memiş, "Gramdaki bu artış daha başlangıç. Temmuzda önce 1.200 liraya, yıl sonunda ise kademe kademe 1.450 liraya ulaşmasını bekliyorum. Altın yükselişe geçtiği için satmayı düşünen yatırımcılara acele etmemelerini tavsiye ediyorum. Altın temmuz ayından sonra 1.000 liranın altına düşmeyecek. Yani daha asıl yükselişler başlamadı. 1.000 lirayı görmeden harekete geçmemelerini öneriyorum" diyerek diğer uzmanların tahminlerini doğruladı.