Sonunda Altay Tankı için yerli motor üretildi

Altay tankı ile ilgili yaşanan tek ama büyük sorun olan motor sorunu aşılıyor. Tr Motor şirketinin üst yöneticisi (CEO) Dr. Osman Dur, Sakarya Üniversitesi tarafından çevrimiçi olarak düzenlenen etkinlikte, yerli tank Altay’ın motoru ile ilgili gelişmeyi

Teknoloji 30.04.2021 - 04:54 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Tr Motor firmasının CEO’su (üst yöneticisi) Dr. Osman Dur, Türkiye’nin yerli ana muharebe tankı Altay’ın motorunun “çok yakın zaman önce” çalıştırıldığını ve motorun hâlihazırda test çalışmalarında tutulduğunu bildirdi.

Millî muharebe tankı Altay için geliştirilen BATU motor ve transmisyonu hakkında açıklama yapan Dr. Osman Dur, savunma sanayindeki motor ihalelerinde daha önce “yabancı ortaklık” koşulu bulunduğunu, yani yerli bir şirketin savunma sanayisi için bir motor üretmesi için yabancı ortak ile çalışması gerektiğini belirterek, ekibiyle bu şartnameyi kırdıklarını, motoru üretebileceklerini belirttiklerini söyleyerek, teknoloji transferinin, know-how transferinin hikâye olduğuna inandığını kaydetti.

Dr. Osman Dur, Fırtına obüsleri için geliştirdikleri 1000 beygir güce sahip motorun ateşlendiğini, 1500 beygir güce sahip motorun tasarımı ile üretiminin tamamlandığını da belirterek, 1000 beygir güçteki motorun transmisyonu için İngilizlerle iş birliği yapıldığını, ilk ateşlemenin gerçekleştirildiğini ve test sürecinin başladığını bildirdi.

Savunma Sanayii Başkanlığına bağlı Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Dairesi’nin başkanı Mesude Kılınç ise, mart ayında yapılan Savunma Teknolojileri Günleri etkinliğinde, 1500 beygir güce sahip pistonlu dizel motor ve tam otomatik tahrike sahip transmisyon şeklinde tasarlanan güç grubunun 2024 senesinde tanklara uygulanmasının hedeflendiğini belirtmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@