Milli servet olan Atatürk Havalimanı paramparça edilirken, çalışmaların da hızlandırıldığı görüldü...

İstanbul'da milyonlarca ağaç kesilip üçüncü havalimanı yapılırken kapatılan Atatürk Havalimanı'nın milyarlarca liralık yatırım değerine sahip iki pistine "ağaç dikmek" için yapılan yıkım devam ediyor.

Çaya Zam Geldi Sosyal Medya Kahkahaya Boğuldu! Erdoğan'ın Çayları Geri Topladı! "Çayı Geri Ver" Videosu Gündem Oldu! Çaya Zam Geldi Sosyal Medya Kahkahaya Boğuldu! Erdoğan'ın Çayları Geri Topladı! "Çayı Geri Ver" Videosu Gündem Oldu!

Sadece 4 yıl önce dünyanın en iyi üçüncü havalimanı seçilen Atatürk Havalimanı'nın yıkıp yerine "Millet Bahçesi" yapmak için AKP iktidarı geçtiğimiz mayıs ayında söz verdiği üzere düğmeye basmıştı.

Hakkında verilen karar sonrası son hali ile de yürek burkan milli bir servet olan Atatürk Havalimanı'nın kapalı kapılar ardında ihalesi yapılarak 29 Mayıs’ta temsili fidan dikim töreni gerçekleştirilmişti.

Dikkat çeken yeni ayrıntı ise, 29 Mayıs’tan sadece iki gün önce de pistlerin olduğu bölgenin imar planının değiştirilerek 500 hektarlık kısımın “Millet Bahçesi” ve “Kentsel ve Bölgesel Sosyal Altyapı Alanı” olarak belirlenmesi olmuştu.

2023 yılında hizmete alınacağı belirtilen ve Türkiye'nin ekonomik  sıkıntı yaşadığı günlerde yapım maliyeti 2 milyar 127 milyon lira ile dikkat çeken millet bahçesi projesinin üstlenen müteahhit firma Yapı ve Yapı Atatürk Havalimanı apronunda çalışmalarını hızlandırdı.

TÜRKİYE'YE AİT BİR SERVET OLAN KOCA HAVALİMANI, KAYKAY PİSTİ, ETKİNLİK ÇİMİ.... OLUYOR

İstanbul Millet Bahçesi projesi için Atatürk Havalimanı'na 145 bin ağaç dikecek, 145 bin metrekarelik macera parkı, 650 metre uzunluğunda kaykay pisti, 28 bin kişiye hitap edebilecek etkinlik çayırı, çocuk oyun alanları da planlanan Millet bahçesinin içinde 18 bin kişiye ibadet imkânı sağlayacak cami yapılacak.

3. Havalimanı için "kapatılma garantisi" verildiği ortaya çıkan, pistleri kırılarak yerine ağaç dikilecek olan Atatürk Havalimanı'nın kapatılıp, onun yerine hizmete açılan İstanbul Havalimanı için milyonlarca ağaç feda edildiği hatırlanırken, kentin kuzeyinde büyük bir ekolojik yıkıma neden olan ve yeri çok tartışılan üçüncü havalimanı için ne kadar ağaç katledildiği ise tam olarak bilinmiyor.

Bu arada iş makineleri ve kamyonlarla pistleri parçalamaya başlayan firmanın sahibi Zafer Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı bilinirken ayrıca Yapı ve Yapı şirketinin son yıllarda kamudan aldığı ve toplamı milyarlarca lirayı bulan ihaleler de dikkat çekiyor.

21-B olarak bilinen “özel davet usulü” yöntemiyle çok sayıda kamu ihalesi alan firmanın 2019, 2020 ve 2021 yıllarında verilen kamu ihalelerinin toplamı 16 milyar 192 milyon lirayı bulmuş durumda.