Sürekli açık veren SGK'dan son gelen haber samanlığı ihaleyle satılığa çıkartması olunca, tüm gözler SGK'ya çevirildi.

Son dönemde birçok kamu kurumunda olduğu gibi "satılık" ilanlarına hız verip, satışları ile gündeme gelen SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu, en sonunda Mersin'de 73 bin liraya bir samanlığı da ihaleyle satılığa çıkartınca tüm dikkatleri üzerine çekti.

Kurumun resmi sitesinden 73 bin TL’ye bir samanlığı 18179 ilan numarasıyla ihale yöntemiyle satılığa çıkartan SGK'nın durumuna tepki gösterenlerin başında da CHP’li Gürsel Tekin geldi.

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!

İlk ihalenin 9 Eylül ikinci ihalenin ise 16 Eylül'de yapılacağı bilgisi verilen ilan bilgilerine göre samanlığın teminat bedeli olarak ise 5 bin 475 lira gibi bir fiyat biçildi.

CHP'li Gürsel Tekin'den “Türkiye'de doğan Suriyeli çocuklar” sözlerine ilişkin açıklama geldi

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise yaşanılan "ilginç" durum ile ilgili olarak “Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) gelirleri, giderlerini karşılayamamaya, sistem açık vermeye devam ediyor. Kurumun mali istatistiklerine göre AKP hükümetleri döneminde (2003-2021) bütçe açığı toplam 500 milyar lirayı buldu. Açığı kapatmak için samanlık bile satmaya başladılar. Satmadıkları bir samanlık kalmıştı, hayaldi gerçek oldu” dedi.

Konunun altını daha da çarpıcı bir şekilde çizen Gürsel Tekin sözlerinin devamında ise, “Sosyal güvenlik sisteminin mali açıdan sürdürebilirliğinin sıkıntıda olduğu artık gizleyemiyorlar. ‘Açık ve kara delikleri kapatıyoruz, devrim yaptık’ diye sundukları sosyal güvenlik sisteminin samanlık satar hale geldiğini görüyoruz. Sosyal güvenlik sistemini şirket gibi gören iktidar sahipleri bilmelidirler ki, bu ’açıktan’ genel müdürler değil, uygulanan politikalar, hükümetler-iktidarlar sorumludur”  ifadelerinde bulundu.

Bu arada en dikkat çeken ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK yıllarını hatırlatan Tekin'in şu sözleri ise adeta gündemi ele geçirdi;

SON DAKİKA SGK BATTI TAŞINMAZLARI SATMAYA BAŞLADILAR.!

"Kim SGK’yı bu hale getirdi? Kemal Kılıçdaroğlu, görev yaptığı 1992 ila 1999 yıllarında SSK’nin toplam açığı 2,6 milyar, oysa AKP iktidarı döneminde 2003-2021 yılları arasında SGK’nın toplam 500 milyar, AKP’nin açığı, Kılıçdaroğlu döneminin yaklaşık 200 katı. Biz, SGK daha iyi yönetilirse elbette bundan memnun oluruz. Ancak SGK aynen Türkiye gibi, iyi yönetilemediği için bugün samanlık satan bir duruma gelmiştir. Açığı kapatmak için samanlık bile satmaya başladılar. Satmadıkları bir samanlık kalmıştı, hayaldi gerçek oldu. SGK’nın mali yapısı telafisi mümkün olmayan bir noktaya taşınmıştır. Sonuç ve rakamlar bunu göstermektedir. SGK ile Sayın Genel Başkanımızın görev yaptığı döneme dair, kamuoyunda bilgi kirliliği yaratanlar ve gerçekleri tersyüz edenler ile çarpıtanlara şimdi sormak istiyorum, samanlık satarak mı SGK’nın borçlarını kapatacaksınız? ‘Ey Kılıçdaroğlu’ diye başlayıp ‘SSK’yı kim batırdı’ diye devam eden yönetenlere hatırlatmak isterim." (ANKA)