Türkiye'den günlük milyonlarca erişimin sağlandığı ancak temsilci bildiriminde bulunmayan yurtdışı kaynaklı olan YouTube, Facebook, Twitter, Instagram, Periscope ve Tiktok gibi uygulamalara ceza kesildi. 2 Kasım'da dolan yasal sürede işlem yapmayan bu so

Ziraat Bankasından Bankkart Sahiplerine 2000 TL Ödeme Müjdesi Ziraat Bankasından Bankkart Sahiplerine 2000 TL Ödeme Müjdesi
Türkiye'den günlük milyonlarca erişimin sağlandığı ancak temsilci bildiriminde bulunmayan yurtdışı kaynaklı olan YouTube, Facebook, Twitter, Instagram, Periscope ve Tiktok gibi uygulamalara ceza kesildi. 2 Kasım'da dolan yasal sürede işlem yapmayan bu sosyal ağ sağlayıcılarına 10'a milyon TL ceza verildi.

Türkiye'de göreve getirdiği temsilcisini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildiren ünlü Rus sosyal ağ sağlayıcısı VK ise temsilcisinin bilgilerini internet sitesinden paylaştı. Cezaya çarptırılan ünlü ağ sağlayıcılarından biri olan TikTok'un dünyada 126 ülkede ofisi olmasına rağmen Türkiye için adım atmaması eleştirildi.

Sosyal medya ağlarını hangi cezalar bekliyor?


Cezanın kesilmesinden sonraki bir ay içinde cezayı ödemeyen bu ağ sağlayıcıları bu kez 30 milyon TL cezaya çarptırılacak. Bu durumda da gerçek ya da tüzel kişilerin bu platformlara reklam vermesi engellenecek. Şayet reklam yasağı gelirse, bu kararın ardından sonra geçen 3 ay içinde de ödeme yapılmaması durumunda daha ciddi sonuçlar doğacak. Bu durumda BTK Başkanına, bu sosyal medya sağlayıcılarının bant genişliğinin yarı yarıya daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvuru hakkı doğacak.


Bant genişliği daraltılacak


Başvuru kabul edilirse ve bant genişlikleri yarı yarıya daraltılırsa bu kez de bu kararın ardından gelen 30 gün önem kazanacak. Bu 30 gün içinde gereken adımlar yine atılmazsa bu kez bant genişliği yüzde 90 daraltılacak. Gereken adımlar atılırsa bütün olası sınırlamalar kaldırılacak.

Yasaya göre bu şirketler, Türkçe yapılan itirazları ve başvurulara Türkçe dilinde cevap verecek. Bu başvurularla ilgili 6 ayda bir rapor paylaşılacak.