Sosyal Medya Düzenlemesi İçin Harekete Geçildi! Katil Ve Hırsızlar Değil Tweet Atanlar Tehlikeli!

Uzun süredir beklendiği üzere; yeni çağın haber kanalı olan ve birçok bilginin paylaşıldığı sosyal medya paylaşımlarını denetim altına almak için kollar sıvandı.

Birçok baskıcı rejimde olduğu gibi Türkiye'nin de sahip olduğu birçok haber hattının iktidar yanlısı ve destekçisiolduğu bilinirken, dillendirlmeyen birçok haberin yayıldığı ve son dönemde "daha güvenilir" bulunan yeniçağın haber hattı "sosyal medya" için kısıtlama ve denetim için harekete geçildi.

Sosyal medya için 'sansür yasası' yolda!

Siyaset  ‘kader mahkumu' adı altında yine binlerce hırsız ve katile de infaz düzenlemesi adı altında af çıkarmayı planlarken, bunun yanı sıra sosyal medyada halkı yanılttığı öne sürülen kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirmek için çalışıyor.

Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte! Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte!

Meclis Genel Kurulu'nun ilk gündemi büyük eleştiri alan ‘sosyal medya' düzenlemesi olarak görülürken, AKP-MHP milletvekilleri tarafından hazırlanan ve 15 Haziran'da Adalet Komisyonu'nda görüşülerek kabul edilen teklifin Genel Kurul'da ele alınacağı öğrenildi.

AKP ve MHP'den sosyal medyaya sansür yasası için 'kapalı' toplantı

40 maddeden oluşan teklifi ile TCK'ya yeni bir madde eklenerek “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla kamu barışını bozma” gibi gerekçelerle ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' şeklinde yeni bir suç tanımı getirilicek ve bu suçu işleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Atılan adım muhalif sesleri susturmanın yanı sıra yaklaşan seçimler öncesi, sandık güvenliği ve seçim sırasındaki haberleşmenin kesilme hamlesi olarak da yorumlanıyor.