Öğrencilerden birinin durumu ağlayarak ailesine anlatması üzerine, babasının polise şikayette bulunması ile ortaya çıkan skandal dünyanın da gündemine girdi.

Hindistan'ın güneyindeki Kerala eyaletinde meydana gelen skandalda, uluslararası kabul görmüş tıbbi kabul sınavına girmek için NEET sınav merkezine giden kız öğrenciler, sutyenlerini çıkarmaya zorlandılar.

Daha önce yetkililerin iddiaları ret ederek şikayetin "hayali" olduğu iddia etmeleri sonrası konu sosyal medyaya da taşarak derinleşti.

Mynet'in haberine göre dünya gündemine oturan skandalda genç kız, göğsünü örtmek için saçlarını kullandığı sınava girerken yaşadığı aşağılanmayı  "Beni aradılar ve tarama olacağını söylediler. Bizi iki kuyrukta beklettiler. Biri metal kancasız sütyen giyen kızlar için, diğeri de metal kancalı giyenler içindi. Sütyenimizi çıkarıp masanın üzerine koymamızı istediler. Bütün sutyenler bir araya toplanmıştı. Döndüğümüzde kendimizinkini geri alıp alamayacağımızı bile bilmiyorduk." diyerek anlattı.

AĞLAYANLAR OLDU

Bazı kızlar utanç içinde ağladığını anlatan genç kız, güvenlik görevlilerinin rahatsız edici bir hissizlikle kızlara sutyenlerini alıp devam etmelerini söylediğini de açıklamıştı.

"Bize 'Sütyenini eline al git, giymene gerek yok' dediler. Bunu duyunca çok utandık. Ama herkes değişmek için bekledi. Hava karanlıktı ve değiştirilecek yer yoktu... Berbat bir deneyimdi. Sınavı yazarken üzerimize örtecek bir şalımız olmadığı için saçlarımızı öne attık. Kız ve erkek çocuklar vardı ve gerçekten zor ve rahatsız ediciydi" diyen öğrenci sosyal medyayı da ayağa kaldırdı.

Kerala Yüksek Eğitim Bakanı R. Bindu ise, davranışın kabul edilemez olduğunu söyleyerek “Eğitim kurumları için giriş sınavları yapan bir merkezi hükümet kurumu olan merkeze ve Ulusal Test Kurumuna olanlarla ilgili hayal kırıklığımızı ileteceğiz. " dedi.

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi

Bu arada Kerala Eyaleti İnsan Hakları Komisyonu da olayla ilgili soruşturma talimatı verirken Salı günü iki şikayet daha yapıldı.