Orman yangınlarıyla ilgili cezaların artırılması gerektiğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, söyledikleri ile yeni bir tartışma da başlattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, orman yangınlarıyla ilgili önce muhalafeti ve muhalif söylemleri ağır bir şekilde eleştirdi sonra da cezaların artırılması artırılması gerektiğini belirterek "İdam cezası Türkiye'de çok tartışılıyor. Ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusudur" ifadelerini kullandı.

Marmaris'teki orman yangını 4. gününde de devam ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte yangına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Soylu açıklamasında yine muhalefeti hedef alarak, "Yalanla uğraşamıyoruz. Bir yalanmetre icat edilse herhalde Türkiye'de afetle ilgili söylenen yalanlar üzerinden büyük cirosunu yapar. Bir partinin genel başkan yardımcısı, ki o genel başkanın sözcüsüdür, Marmaris'e gelip 'Burada helikopter yok' demek bir yalandır. O doğru... Ama ikinci yalan, yangının riskinin nereye olduğunu bilmeden bu yangını Cumhurbaşkanlığı'nın Okluk Koyu'ndaki yeri için bütün hava uçaklarını yapıyorlar diye bir zihnimizle dalga geçmek, iki milletle dalga geçmek, üç bunca yapılan büyük mücadeleyi ortaya koyanlara bir gram saygı göstermeden böyle bir değerlendirme ortaya koymak herhalde siyaset kurumuna hiç yakışmaz" derken şu dikkat çeken söylemlerde bulundu;

Bakan Kirişci ve Soylu'dan Marmaris Yangını Hakkında Açıklamalar

"TBMM altında bulunan bir milletvekiline uluorta yalan söylemek yakışmaz. Genel başkanlarının sözcülüğünü yapan bir kişiye, genel başkan yardımcısı olarak bulunan bir kişiye hiç yakışmaz. Allah'tan korkun, kuldan utanın. Hukukun kendine ait yalana karşı bir yaptırımı var. Ama biz Müslüman bir milletiz. Yalanı İslamiyet, dinimiz çerçevelendirmiş ve yalan, gıybet konusunda insan eti yemeye kadar bir derecelendirme ortaya koymuş. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Yangın bitsin, gördüğün eksiklikler varsa bunu kamuoyuyla paylaşıp elinde bir proje varsa paylaşırsın."

İDAMDAN BAHSETTİ

 

Orman yangınlarıyla ilgili cezaların artırılması gerektiğini söyleyen Süleyman Soylu, "Bu işlerden canı yanan birisi olarak söylüyorum. Bu cezalar, özellikle orman konusundaki cezalar artırılmalıdır. İdam cezası Türkiye'de çok tartışılıyor. Ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusudur. Evet ağıza hoş gelmiyor, çok sıcak gelmiyor ama başka bir şey var. Bu kadar sorumsuzluğun da kendi adına güçlü bir cezası olması gerekiyor" ifdemesi ile yine idam cezası tartışmalarını da başlatmış oldu.

Dikkat! Trafik Işıkları Artık "Yeşil" Yanacak! Uygulama Başladı! Dikkat! Trafik Işıkları Artık "Yeşil" Yanacak! Uygulama Başladı!