Soylu'dan Thodex açıklaması: 2 milyar dolar değil, 108 milyon dolar!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto para ile kaçtığına dair iddiaların doğru olmadığını ifade ederek, Thodex vurgununda gerçek miktarın 108 milyon dolar olduğunu dile getirdi. 

Güncel 29.04.2021 - 09:19 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye, Thodex vurgununu konuşmaya devam ediyor. Thodex isimli yerli kripto para borsasında işlemler durdurulmuş, Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto para ile kaçarak 391 bin kullanıcıyı mağdur ettiği ileri sürülmüştü. Özer'in yakalanmasına ilişkin çalışmalar sürerken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex vurgununda gerçek miktarın 108 milyon dolar olduğuna dikkat çekti. 

"4 ülkede çalışmalar devam ediyor"

Soylu, Thodex hakkında başlatılan tahkikat kapsamında 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini ve bunlardan 77'sinin gözaltına alındığını belirterek, bazılarına yönelik gözaltı işlemlerinin hala sürdüğünü dile getirdi. Thodex CEO'su Özer'in kırmızı bültenle arandığını anımsatan Soylu, yaşanan olayın ardından Adalet Bakanlığına kırmızı bülten kararının iletildiğini ve söz konusu kararın hızlı bir şekilde Interpol'e bildirildiğini söyledi. Soylu, Interpol tarafından hemen kırmızı bülten çıkarıldığını kaydederek, konuya ilişkin Arnavutluk İçişleri Bakanlığı ile görüşmede bulunduklarını, 4 ülkede ekipler tarafından gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ve tahkikatın devam ettiğini aktardı. 

"2 milyar dolar değil"

Thodex vurgununda miktarın 2 milyar dolar olmadığına dikkat çeken Soylu, üniversite son sınıf öğrencisiyken para piyasalarına meraklı olduğunu ve arkadaşlarıyla birlikte şirket kurduğunu söyledi. Soylu, burada teknik ve temel analiz gerçekleştirdiklerini belirterek, bu işle 1993 senesine kadar ilgilenmesinin ardından bıraktığını dile getirdi. Para piyasalarına ilişkin yeterli seviyede bilgiye sahip olduğunu aktaran Soylu, 2 milyar doların çok büyük bir para olduğuna dikkat çekti. Soylu, para piyasasıyla ilgilenenlerin neden bu miktara itiraz etmediğine dair incelemede bulunduklarını ifade ederek, bilirkişilerin davet edilmesini istediğini söyledi.

"108 milyon dolar değerinde portföy var"

Thodex vurgununda gerçek miktarın abartılıp sansasyon yaratılmaya çalışıldığına dair şüphelere sahip olduğunu belirten Soylu, 108 milyon dolar değerinde bir portföy bulunduğunu söyledi. Soylu, portföy ile işlem hacminin birbirinden farklı olduğunu kaydederek, muhasebecinden böyle bir bilgiye ulaştıklarını dile getirdi. Bir avukatın 2 milyar dolarlık vurgun yapıldığını söylediğini hatırlatan Soylu, böyle bir bulgunun mevcut olmadığını belirtti. 

"Yatırımcılara coin verilmemiş"

Thodex mağdurları tarafından savcılığa suç duyurusu yapılıyor. Söz konusu mağdurların avukatı olan Sinan Keskin, Thodex CEO'su Özer'in yatırımcılara hiçbir şekilde coin vermediğini dile getirdi. Sanal ortamda yatırımcılara bir sistem yaratıldığını belirten Keskin, yatırımcıların coin aldıklarını düşündüklerini ancak işlerin hiç de öyle olmadığını söyledi. Keskin, yatırımcılar tarafından soyut bir şeye yatırım yapıldığını kaydederek, bunun üzerine paraları toplayan Özer'in yurt dışına kaçtığını aktardı. 

"200 seneye kadar hapis cezası alabilir"

Özer'in yakalanıp Türkiye'ye iade edilmesi durumunda "bilişim yoluyla dolandırıcılık yapma", "nitelikli dolandırıcılık yapma", "suç örgütü kurma" ve "suç örgütünü yönetme" suçlarından hapis cezası alacağını ifade eden Keskin, bu cezanın 200 yıla kadar çıkabileceğini ekledi. 

31 milyon lirasına el konulmuştu!

Arnavutluk'un başkenti Tiran'a kaçan Özer'in banka hesaplarında bulunan 31 milyon lirasına el konulduğu ifade edilmişti. Öte yandan, MASAK, Thodex'in finansal kuruluşlarda yer alan hesaplarını bloke etmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@