Sözcü Gazetesinin Redd Grubu İçin Kullandığı İfadelere Müzisyenlerden Tepki!

Redd grubu İstanbul Maçka Parkı’nda koronavirüs önlemlerini dikkate alarak açık havada konser verdi. Gruba karşı bazı medya organları tarafından yapılan haberlere ise büyük tepki geldi.

Gündem 09.06.2021 - 08:38 09.06.2021 - 08:41 Ece Sahan

Koronavirüs tedbirlerinin ikiyüzlüce ve anlamsız bir şekilde uygulanması en çok müzisyenleri ve esnafı etkilemişti. Pek çok müzisyen işsiz kaldması üzerine intihar etmişti. 

Kovid 19 pandemisinde geçtiğimiz hafta normalleşme tedbirleri açıklanmış ancak yine müzsiyenlere dair kısıtlamalar sürmüştü. Yasakların anlamsız şekilde sürmesi tepkileri toplarken, Redd grubu yaşanan bu haksızlıklara dair açık alanda bir konser verdi.

Vatandaşlara sahilde açık havada tek başlarına yürürlerken dahi maske burdnun altında diye ceza kesen, metro çıkışında göze kestirdiklerine kesilen maske cezaları, dağdaki çobana dahi maske cezası kesilirken, AKP'nin kapalı ortamlarda ki kalabalık kongreleri, kongre otbüslerindeki maskesiz eğlencelere ve vekillerin mekan kapatmasına cezalar kesilmezken bazı medya gruplarının Redd grubunun açık alan tedbirlerin alındığı konserine yaptıkları haberler tepki çekti.

Özellikle hükümete yakın medyaların yanı sıra Sözcü gazetesinin yaptığı habere ünlü müzisyen Hayko Cepkin tepki gösterdi. Sözcü gazetesi yaptığı haberde Redd grubu için "Beşiktaş Maçka Parkı'nda bir müzik grubu açık hava konseri verdi. Onlarca kişinin katıldığı konserde sosyal mesafeye kuralına uyulmadığı görüldü" ifadelerini kullandı. 

Red grubu Sözcü'nün bu haberine "a) bir müzik grubu değil, redd’iz, öğrenin zavallılar! b) siz kimsiniz bir medya grubu A Haber'in bilgisiyle hareket eden, basın mısınız? c) sosyal mesafeyi sizden öğrenecek değiliz. neyi, neden yaptığımızı sizden daha iyi bilecek kapasitdeyiz!" diyerek tepki gösterdi.

Hayko Cepkin'de "Müzik piyasasına yıllarını vermiş bir gruba  'bir müzik grubu' sıfatı ile yaklaşmak ayrı, 1buçuk yıla yakın esamesi okunmayan ve can çekişen çözüm arayan bir sektörün böylesi naif bir tavrına yaklaşımlarını apayrı kınıyorum. Yakışmadı." dihyerek tepki gösterdi.

Reddd grubu eylem amaçlı gerçekleştirdikleri konser için şu ifadeleri kullandı;

"Bugün 19.00’da Maçka Parkı’nda tüm müzik sektörü için bir eylem konseri gerçekleştirdik. Müziğin susturulduğu bir ortamda, yüzün üzerinde insana Redd şarkıları çaldık. Sosyal mesafe kuralını hiçe saydığımıza ilişkin haberler çıktı. polis o sırada oradaydı, çaldık ve bitti. Herkes parklara, plajlara çıksın, çalsın. Bu aymazlığa, bu ahmaklığa hep birlikte karşı çıkalım.

Yeri gelmişken, Başta Sözcü gazetesi olmak üzere mesajımızı yineleyelim... Alayınıza Redd!”

Gelişmelerden Haberdar Olun

@