Sputnik V aşısının riskleri neler? 

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Türkiye tarafından acil kullanım onayı verilen Sputnik V aşısında grip, nezle, baş ağrısı yorgunluk ve aşı yapılan yerde ağrı haricinde herhangi bir yan etki tespit edilmediğine dair iddiaların mevcut olduğunu söyledi. Prof. Dr.

Sağlık 03.05.2021 - 12:16 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye tarafından Sputnik V aşısına acil kullanım onayı verilmiş, söz konusu aşının Türkiye'de üretimine başlanacağı ifade edilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, altı ay içerisinde 50 milyon doz Sputnik V aşısının Türkiye'ye teslim edileceğini bildirmişti. 

Sputnik V aşısına ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bu aşının vektör aşısı olduğuna dikkat çekti. Söz konusu aşının gövdesini adenovirüslerin oluşturduğunu belirten Müftüoğlu, yapım aşamasında iki farklı adenovirüsün kullanıldığını ifade etti. Müftüoğlu, Sputnik V aşısının birinci dozunda adenovirüs 26'nın bulunduğunu kaydederek, ikinci dozunda ise adenovirüs 5'in bulunduğunu dile getirdi. İki farklı adenovirüs kullanılmasıyla söz konusu aşının etkisinin artırıldığını aktaran Müftüoğlu, bunlara ilaveten bağışıklık oluşturulmasına fayda sağlayabilecek antijenik yapıların da bulunduğunu kaydetti. 

"Yaptırmam demiştim"

Müftüoğlu, 2020 senesinin Ekim ayında Rusya'da koronavirüse karşı aşı geliştirildiğine dair haberler çıkması üzerine söz konusu aşıyı yaptırmayacağını söylediğini itiraf etti. Fakat daha sonra söz konusu aşıya ilişkin yaşanan gelişmelerle birlikte haksız çıktığını belirten Müftüoğlu, Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının koruma oranına dair verilerin The Lancet'te yayımlandığını dile getirdi.

"Genler temizleniyor"

Müftüoğlu, taşıyıcı adenovirüslerin E1 geni ile E3 geninin etkisizleştirildikten sonra temizlendiğine dikkat çekti. Virüsün çoğalmasının E1 geni tarafından kontrol edildiğini belirten Müftüoğlu, söz konusu genin tümüyle ortadan kaldırılmaması durumunda adenovirüsün insan vücudunda çoğalma imkânına sahip olduğunu söyledi. Müftüoğlu, E1 geninin tamamen ortadan kaldırılması halinde taşıyıcı adenovirüsün insan vücudunda hiçbir şekilde çoğalamadığını ve yalnızca taşıyıcılık görevine sahip olabildiğini aktardı. E3 geninin de silinmesi halinde adeovirüsün immün sistemiyle irtibata geçmesinin daha kolay bir hale geldiğini ifade eden Müftüoğlu, böyle aşının koruma oranının maksimum düzeye ulaştığını söyledi. 

"Önemli bir yan etkisinin olmadığı söyleniyor"

Sputnik V aşısında grip, nezle, baş ağrısı yorgunluk ve aşı yapılan yerde ağrı haricinde herhangi bir yan etki tespit edilmediğine dair iddiaların mevcut olduğunu kaydeden Müftüoğlu, Avrupa İlaç Ajansı veya Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından söz konusu verilere hala onay verilmediğini dile getirdi. 

"Yüzde 90'dan fazla koruma oranına sahip"

Müftüoğlu, adenovirüslerin Spike proteinlerinin genetik koduyla yüklenmiş halde insan vücuduna verildiğini ifade etti. İnsan vücudunun söz konusu kodları tanıdığını belirten Müftüoğlu, T lenfositleri ile hücresel bağışıklık, B lenfositleri ile antikor geliştirildiğini söyledi. Müftüoğlu, her iki dozda da farklı adenovirüs kullanılmasının kritik olduğunu vurguladı. Bu şekilde aşının koruma oranının artırıldığına dikkat çeken Müftüoğlu, söz konusu aşının koruma oranının yüzde 90'ı aştığına dair verilerin bulunduğunu ancak yine de bu konuda net bir açıklama yapılamayacağını ekledi.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@