Sputnik V için 50 milyon doza imza atıldı

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, aşı tedariğinde mayıs ve haziran ayları için güçleşme yaşanacağını fakat temmuz ayı itibarıyla aşı bolluğu yaşanmasını öngördüklerini bildirdi.

Sağlık 29.04.2021 - 04:08 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Covid-19 aşısı üreticilerinin sayısının her geçen gün arttığını, aynı zamanda aşı üretim kapasitelerinin de yükseldiğini belirten Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de iki aşının uygulamaya girdiğini anımsatarak, üçüncü Covid-19 aşısı olarak da Sputnik V’nin acil kullanım onayında son aşamaya gelindiğini, ayrıca aşı tedariğinde yeni bir anlaşma yapıldığını, Türkiye’nin Sputnik V aşılarından 6 ayda 50 milyon doz almak üzere anlaşma imzaladığını belirtti. İlk sevkiyatın mayıs ayında yapılacağını bilgisini veren Fahrettin Koca, Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi noktasında da teknoloji transferinin gerçekleştirileceğini kaydetti.

BioNTech aşısı

BioNTech aşısında haziran ayı ile birlikte teslim alınmış doz sayısının 30 milyonu geçmiş olacağı bilgisini de veren Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısında BioNTech aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin’in de görüşünün alındığını ve 2 doz arasındaki uygulama süresinin 6 ila 8 hafta olması gerektiği yönünde karar verildiğini bildirdi.

Sinovac aşısı

Sinovac aşılarının sevkiyatında zaman zaman yavaşlamalar yaşandığını belirten Sağlık Bakanı, yükselen kapasite ile birlikte Türkiye’nin eline geçecek doz miktarının da yükseleceğini, ayrıca aşı üretimi yapan diğer şirketlerle de anlaşma zemini bulunduğunu ve erken teslimat hususunda görüşmelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@