Netflix'in dünyaca ünlü rayting rekortmeni popüler dizisi Squid Game haberleri tüm dünyada artarda geliyor. Tam bir çılgınlığa dönen dizi bu defa öğretmenleri hedef aldı.

ABD'nin Güney Dakota eyaletindeki öğretmenler 5 dakika içinde mümkün olduğu kadar çok banknot toplayacakları bir yarışma ile karşı karşıya bırakıldı. Yaşanılan anların görüntüleri sosyal medyada paylaşılınca ortalık ayağa kalkmış, yarışma teması ses getiren Squid Game dizisine benzetilerek büyük tartışma yaratmıştı.

Netflix'in popüler dizisi Squid Game'i andıran bir videoda, ABD'li öğretmenlerin okul ihtiyaçlarını karşılamak için seyircilerin önünde yerden dolar toplaması olayı sonrası, etkinliği düzenleyen şirket özür dilemek zorunda kaldı.

Sosyal medyada hızla yayılan ve aşağılayıcı olarak nitelendirilen bir videoda ABD'nin Güney Dakota eyaletindeki  bazı öğretmenlerin sınıf gereçleri satın alabilmeleri için organize edilmiş oyunda yerden bir dolarlık banknotları toplama çabalarını gösteriyordu.

61b74ec84e3fe01bc49b78f0

Güney Dakota'da "Dash for Cash" adı verilen etkinlikte öğretmenler Cumartesi günü, okullarında iyileştirmeler yapabilmek amacıyla dolar banknotlarını toplayabilmek için rekabet etti.

ABD'nin Güney Dakota eyaletinde yayın yapan Argus Leader gazetesinin haberine göre Sioux Falls Stampe de hokey maçı sırasında buz pateni sahasına 1 dolarlık banknotlar halinde 5 bin dolar koyularak, öğretmenlerin mümkün olduğunca kısa sürede en fazla doları toplamak için yarıştırılmıştı.

Öğretmenlerin kazaklarının ve şapkalarının içerisine tezahuratlar eşliğinde dolarları doldurmaya çalıştığı görüntüler, sendika ve sosyal medya kullanıcıları tarafından 'küçük düşürücü' olması nedeniyle eleştirilmişti.

CU Mortgage Direct adlı şirket "Niyetimiz öğretmenlere pozitif ve eğlenceli bir deneyim sağlamak olsa da, bunun etkinliğe katılan öğretmenleri ve bir bütün olarak öğretmenlik mesleğini incitici ve aşağılayıcı göründüğünü anlayabiliyoruz." Diyerek özür diledi.

Daha önce etkinliği eleştiren Amerikan Öğretmenler Federasyonu Başkanı Randi Weingarten ise görüntülerin küçük düşürücü olduğunu belirterek, "Bu çok küçük düşürücü hissettiriyor ... öğretmenler sınıf malzemeleri için yerden dolar toplamak zorunda kalmamalı. İnsanların muhtemelen bunun eğlenceli olmasını amaçladığına şüphe yok ama dışarıdan bakıldığında berbat hissettiriyor" şeklinde olayı kınamıştı.

Afrin Devlet Hastanesi'nde Skandal Atamalar! Alakasız Başhekim Ataması, Müdür Ataması, Sahte Diploma, Menzil Tarikatı.. Afrin Devlet Hastanesi'nde Skandal Atamalar! Alakasız Başhekim Ataması, Müdür Ataması, Sahte Diploma, Menzil Tarikatı..

Netflix kanalından dünyaya yayılan Squid Game çılgınlığı daha ne kadar sürer, daha ne şekilde rezil fikirler verir bilinmez ama bu konu ile ilgili yarışmaya katılan bir öğretmenin söylediği cümle, bu çılgınlıktan daha çok düşünülmeli sanırız.

Discovery ilkokulunda beşinci sınıf öğretmeni olan Alexandria Kuyper, "Eğitimcilerin çoğu zaman cebinden ödediği şeyler için böyle bir fırsat sunulmasının gerçekten harika olduğunu düşünüyorum" demişti.