Ekonomik çöküş yaşayan Sri Lanka'da süregelen protestolar sonrası halk Saray'ı bastı!

Ekonomik çöküş yaşayan Sri Lanka'da süregelen protestolar sonrası halk Saray'ı bastı!

Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da yaşanan hükümet karşıtı protestolar Başkanlık Sarayı'nda son buldu.

Protesto nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilen ancak daha sonra kaldırılan Kolombo'da Ellerinde siyah bayraklar taşıyan ve ülke genelinden gelen binlerce gösterici biraraya geldi.

Sri Lanka medyasındaki haberlere göre, hükümet karşıtı halk, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın  yerleşkesi çevresindeki barikatları aşarken Devlet Başkanı Rajapaksa'nın yerleşkeden ayrıldığı ve güvenliği bir yere götürüldüğü ileri sürüldü.

Bu arada  Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ise Çarşamba günü istifa edeceğini duyurdu.

Sri Lanka'da halk başkanlık konutunu bastı - Son Dakika Haberler

Kolombo'da görevlendirilen polis ve askerler, Devlet Başkanı Rajapaksa ile Başbakan Ranil Wickremesinghe'nin istifası isteyen protestoculara karşı devlet başkanlığı konutunun çevresinde yoğun güvenlik önlemleri almıştı ancak dün yerel saatle 21.00'da uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı, muhalif siyasetçiler ve avukatların itirazı nedeniyle sabah kaldırılınca, her ne kadar mücadele etselerde halka karşı koyamadılar.

Saray baskınında dikkat çeken ise eylemlerde bir polis memurunun kaskını fırlatarak eylemcilere destek vermesi oldu.

Uzun süredir istifa çağrılarını reddeden Sri Lanka liderinin dün güvenlik gerekçesiyle saraydan ayrıldığını duyrulurken, Rajapaksa’nın donanmaya ait bir gemiyle kaçtığını gösterdiği iddia edilen görüntüler de sosyal medyada paylaşıldı.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı ve muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs'ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilirken ise hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Yaşanan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralanmıştı.