SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi! Yeni zam belli oldu, ilk ödeme Ekim’de hesapta!

Yılbaşında zam bekleyen emeklilere ekim ayı için güzel haber geldi. SGK, SSK, BAĞ-KUR emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi haberimizde…

Ekonomi 30.09.2021 - 11:16 30.09.2021 - 11:16 Volkan Arık

SGK, SSK, BAĞ-KUR emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi! Yeni zam belli oldu, ilk ödeme Ekim’de hesaba yatacak. Emekli maaşlarına yılda 2 defa zam yapılırken ocak ayında yaşanacak artış şimdiden emekliler tarafından merak konusu oldu. Özellikle enflasyon farkı da alacak olan emekliler yılın ikinci 6 aylık zaman diliminde çıkacak enflasyon farkını araştırmaya başladı. Emekliye bir müjdeli haber de Türkiye Emekliler Derneği tarafından verildi. Talep kabul edilirse emekliler Ekim ayında Zamlı maaş alacak.

Emekli maaşları her yıl ocak ve Temmuz aylarında zamlı olarak hesaplara yatıyor. 6 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda zam alan emekli maaşlarına son zam Temmuz ayında gelmişti. Emekliler şimdiden 2022 yılının Ocak ayında alacakları zammı merak etmeye ve araştırmaya başladı. Özellikle Aylık olarak açıklanan enflasyon rakamları emekliler tarafından yakından takip ediliyor. Yılın ikinci 6 aylık diline ilişkin enflasyon rakamlarının ortalamasına göre emekli maaşlarına Ocak ayında zam gelecek. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklilerinin tamamı enflasyon farkı alacak. Milyonlarca emekli 2022 yılı maaşlarını merak ederken Türkiye Emekliler Derneği’nden sürpriz bir hamle geldi.

ssk-bag-kur-emekli-sandigi-emekli-maasi-zammi-son-dakika-gelismesi-yeni-zam-belli-oldu-ilk-odeme-3

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE OLMALI

Türkiye Emekliler Derneği, yaptığı açıklamadan emeklilerin aldıkları maaşlarla hayatlarına devam etmekte güçlük çektiklerini belirtirken bu konuda en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiği yönünde talepte bulunduklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazan Türkiye Emekliler Derneği Başkanı bir an önce emeklilerin maaşlarında bu iyileştirmenin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan bu talebin kabul edilmesi halinde en düşük emekli maaşının da bin liralık bir artış gerçekleşecek. Böylelikle en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çekilmiş olacak.

ssk-bag-kur-emekli-sandigi-emekli-maasi-zammi-son-dakika-gelismesi-yeni-zam-belli-oldu-ilk-odeme-2

EMEKLİYE OCAK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Bu talebini kabul edilmesi halinde emekli maaşları artarken Ocak ayında ise yılın ikinci yarısındaki enflasyon rakamlarına göre emekli maaşlarına zam yapılacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyon rakamlarına göre zam alırken Toplu sözleşme görüşmeleri ile maaşları belirlenen Emekli sandığı emeklileri ise enflasyon farkı alacak. Merkez Bankası Geçtiğimiz günlerde yılın ikinci yarısına ait enflasyon tahminlerini açıklamıştı. Merkez Bankası'nın yaptığı açıklamaya göre enflasyon yılın ikinci yarısında yüzde 14.1 olacak. Bu tahminlerin gerçekleşmesi durumunda SSK ve BAĞ-KUR emeklileri %5.21 oranında zam alacak. Emekli sandığı emeklileri ise aldıkları yüzde beşlik Toplu sözleşme zammının bunun üzerine yüzde 2.21 enflasyon farkı alacak. Yani Emekli Sandığı emeklilerinin Ocak ayında alacakları zam toplamda yüzde 7.21 olacak.

ssk-bag-kur-emekli-sandigi-emekli-maasi-zammi-son-dakika-gelismesi-yeni-zam-belli-oldu-ilk-odeme-2

OCAK AYINDA EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri gerçekleşmesi halinde Ocak 2022 emekli maaşları oldukça yükselecek. 2000 yılından sonra emekli olan SSK emeklisi vatandaşlar 1711 lira maaş alırken 2000'den önce emekli olan SSK'lı vatandaşlar 2624 lira maaş alacak. Esnaf BAĞ-KUR’undan emekli olanlar 2472 TL, çiftçi BAĞ-KUR’undan emekli olanlar ise 1964 TL emekli maaşı almaya başlayacak. Memur emeklilerin değilse en düşük emekli maaşı 3512 TL olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@