Emeklilere ödenecek maaş zammıyla ilgili yeni gelişmeler aktarıldı. SSK Bağ-Kur emeklileri zam için bekliyordu. En az yüzde kaç zam yapılacak? Maaşlarla ilgili son dakika gelişmeleri...

Emeklilere ödenecek maaş zamları karşılık buluyor. Son zamanlarda enflasyonun artmasıyla beraber pek çok emekli beklenti içerisine girdi. İşte detaylar... 

Ocak ayının yaklaşmasıyla beraber, emekli ve memur maaşlarındaki muhtemel artışlar merak konusu olmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sunmuş olduğu plan, emekli ve memur maaşlarında olası artışlar hakkında bazı önemli detayları içeriyor.

Emekliye %40 Zam Bekleniyor!

Ocak'ta beklenen maaş artışları, vatandaşın bu durumdan ne ölçüde memnun olacağını belirleyecek. 2023 yılı için ekonomi uzmanlarının enflasyon beklentisi %70 civarında bulunuyor ve Tüketici Fiyat Endeksi'nin 1895,91 seviyelerine çıkacağı öngörülüyor. Eğer 6 aylık enflasyon oranı %40 olursa, SSK ve Bağ-Kur emekli maaş artışları tekrar gözden geçirilecek. Merkez Bankası'nın yayınladığı %68.01'lik enflasyon tahmini doğrultusunda, maaş artış hesaplamaları şu şekildedir:

Sağlık Bakanlığı, Temizlik Görevlisi İşçi Alımı İçin Kapılarını Açıyor: 419 Kişiye İş Fırsatı! Sağlık Bakanlığı, Temizlik Görevlisi İşçi Alımı İçin Kapılarını Açıyor: 419 Kişiye İş Fırsatı!
  • 6 aylık enflasyon oranı: %40,27
  • SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak 6 aylık zam (refah payı dışında): %40,27
  • 6 aylık memur enflasyon farkı: %32,33
  • Memurlar için toplu sözleşme zammı: %15
  • 6 aylık memur maaş artışı: %52,17

Bu verilere dayanarak, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayında yaklaşık %40 oranında bir maaş zammı alması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki; şu anda 7.500 TL olan en düşük emekli maaşı, 3.000 TL'lik bir artışla 10.500 TL'ye yükselebilir.