Emeklileri yakından ilgilendiren 29 Ekim Cumhuriyet ikramiyesi tarihler açıklandı. Ödemeler hangi gün hesaba yatacak? SSK Bağ-Kur ve EYT emeklileri dikkat...

Milyonların beklediği emekli ikramiyelerinde yüzler gülmeye başladı. 29 Ekim Bayram ikramiyesi, tek seferlik verilecek ve pek çok kişinin hesabına 5000 TL aktarılacak.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlar dikkat! Bankadan açıklama yapıldı! Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlar dikkat! Bankadan açıklama yapıldı!

Ekim ayında emeklilere özel olarak 5 bin TL'lik tek seferlik bir ikramiye verileceği duyuruldu. EYT kapsamında olan ancak henüz aylığına kavuşmamış bireyler de bu ödemeden yararlanabilecek. Ancak Ekim ayında en az 1 gün bile sigorta primi yatırılanlar bu fırsattan faydalanamayacaklar.

Dul ve Yetimlere Ne Kadar Ödenecek?

Eğer bir emekli, dul ya da yetim aylığı alıyorsa ve aynı zamanda memuriyet görevini sürdürüyorsa, bu özel ikramiyeden yararlanamayacak. Özellikle meslek hastalığı veya iş kazası sebebiyle sürekli iş göremez hale gelenlerin alacakları ödemeler, birtakım kriterlere göre belirleniyor. SGK istatistiklerine göre; 15.5 milyon emekliye aylık ödeme yapılırken, 4.1 milyon dul ve yetime ölüm aylığı veriliyor. Ayrıca, 1.8 milyon emekliye prim desteği sağlanıyor. Meslek hastalıkları nedeniyle sigorta kapsamında olanların ikramiye alıp alamayacakları ise merak konusu.

Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Emekli ikramiyesi, Meclis'te onaylanarak yasalaştı. SSK emeklileri için ödemeler her ayın 17-26'sı arasında, Bağkur emeklileri için ise 25-28 arasında yapılıyor. Bu özel ikramiyelerin 15 Kasım'a kadar hesaplara yatırılması planlanıyor. Ayrıca, Kore gazileri, emekli korucular ve ulusal şampiyonlar da bu ikramiyeden fayda sağlayacaklar.