SSK, Bağ-Kur, memur emeklisi zam oranları belli oldu! Ocak'ta maaşlara 950 TL zam geliyor, ekstra seyyanen zam gündemde. Emekli için Ocak ayı zam ayı demek. Yavaş yavaş yıl sonu yaklaşırken emekli maaşlarına yapılacak olan zamlarda şimdiden merak konusu oldu. Milyonlarca SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi ve dul ve yetim aylığı alanlar yıl sonunda açıklanacak olan zam oranları mı büyük bir heyecanla merak ediyor ve takip ediyor. Enflasyon rakamları açıklandıkça zam oranları giderek netleşmeye başlıyor. Ekim ayı enflasyon rakamları da dün açıklandı. Emeklileri yılbaşında nasıl bir zam bekliyor? 2022 emekli zammı kaç TL olacak?

Emekliye zam konusu her zamanki gibi gündemdeki sıcaklığını koruyor. Milyonlarca emekli vatandaş kendilerine yapılacak zamları yakından takip ediyor enflasyon rakamlarını kaçırmıyor. Özellikle ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte yılbaşında yapılacak olan zamlarda yavaş yavaş netleşmeye başladı. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin yanı sıra dul ve yetim aylığı alanlar doğrudan enflasyon oranları doğrultusunda zam alacak. Memur emeklisi ise geçtiğimiz aylarda netleşen toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alacak. Bu nedenle tüm emekler için enflasyon rakamları büyük önem taşıyor. Peki Emekliye ne kadar zam gelecek? 2022 emekli zammı kaç TL olacak?

ssk-bag-kur-memur-emeklisi-zam-oranlari-belli-oldu-ocakta-maaslara-950-tl-zam-geliyor-ekstra-sey-1

4 AYLIK ENFLASYON VERİLERİ BELLİ OLDU

Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan bu rakamlarla birlikte 4 aylık enflasyon verileri de ortaya çıkmış oldu. Şu ana kadar ortaya çıkan tablo da enflasyon oranı yüzde 6.72 oldu. Henüz net zam oranlarının ortaya çıkması için 2 aylık bir süreç bulunuyor fakat şimdiden SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için yüzde 6.72 zam garanti diyebiliriz. Çünkü uzmanlar enflasyonun düşmeyeceğini tam tersine daha da artacağını düşünüyorum. Piyasa tahminlerine göre yarı sonunda çıkacak enflasyon oranı ile maaşlara yapılacak olan zam yüzde 8.52'yi görecek.

ssk-bag-kur-memur-emeklisi-zam-oranlari-belli-oldu-ocakta-maaslara-950-tl-zam-geliyor-ekstra-sey-2

KASIM VE ARALIK VERİLERİ BEKLENİYOR

Yılın ikinci 6 aylık dönemine ait enflasyon rakamları için Kasım ve Aralık verileri bekleniyor. Kasım ve Aralık enflasyon oranlarının da açıklanması ile birlikte yılbaşında emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar netleşmiş olacak. Ancak şu andan emeklilerin Ocak ayında ciddi bir zaman alacağını söylemek mümkün. Hatta enflasyon artışı bu hızla devam ederse %8 52'lik tahmininde üstüne çıkabilir. Son yapılan tahminlere göre yıl sonunda 6 aylık enflasyon verisi yüzden 9.17 olarak açıklandı.

MEMUR EMEKLİSİ ENFLASYON FARKI ALACAK

Bildiğiniz üzere memur maaşlarına ve memur emeklisi maaşlarına yapılan zamlar Toplu sözleşme görüşmeleri ile belirleniyor. Ancak memur emeklisi toplu sözleşme görüşmelerinin üstünde bir enflasyon çıkması durumunda ise enflasyon farkı alıyor. 4 aylık yüzde 6.72 enflasyon ile birlikte memur emeklisinin enflasyon farkı da kesinleşmiş oldu. Ocak ayında %5 zam alacak olan memur emeklisi bu oranın üzerine çıkan enflasyon rakamını da fark olarak alacak. Şimdiden memur emeklisinin ve memur maaşının enflasyon farkı yüzde 3.72 olarak kesinleşmiş durumda.

ssk-bag-kur-memur-emeklisi-zam-oranlari-belli-oldu-ocakta-maaslara-950-tl-zam-geliyor-ekstra-sey-3

EMEKLİYE SEYYANEN ZAM MÜJDESİ

Ayrıca Ocak ayında emeklilere ekstra zam yapılması da gündeme gelebilir. Emekli maaşlarının asgari ücret düzeyinde çekilmesi son dönemlerdeki en önemli talepler arasında yer alıyordu. Belki asgari ücret düzeyinde olmayacak ama en düşük emekli maaşının 2000 TL olması gündemde. Yani emekli maaşlarına seyyanen zam yapılması da söz konusu olacak. Ankara kulislerinde bu yönde bilgiler dolaşıyor.