SSK Bağkur ve Memur Emeklilerine Eylül Ayı Piyangosu! Maaşlar Eylül Ayında Zamlanıyor İşte Nedeni

Milyonlarca emekliye Eylül ayında yeni zam müjdesi geldi! SSK, Bağ-Kur ve Memur emeklileri Eylül ayında maaşlarına göre değişen tutarlarda zam alacak.

Ekonomi 27.08.2021 - 08:39 27.08.2021 - 08:39 Berkay Keskin

Eylül ayında emekli maaşlarına zam müjdesi büyük sevinç yarattı. Peki kimler, hangi şartla zam alabilecek? Ne kadar zam geldi? Emekli Eylül ayı zamlı maaş tutarları ve uygulanacak zammın nedeni haberimizin devamında sizlerle.

Milyonlarca emekliye zorlu pandemi döneminde bir müjde daha! 2021 Eylül ayı için emeklilere bir zam müjdesi daha geldi. Böylelikle SSK, Bağkur ve Memur emeklilerinin tamamı değişen tutarlarda zam almaya hak kazandı. Son dönemde yaşanan pandemi ve ekonomik sıkıntılardan bunalan emeklilere Devletten birçok destek gelirken son müjde de büyük sevinç yaşatacak. Hükümet, özellikle bayram ikramiyeleri, bankalardan emekli promosyon ödemeleri ve en düşük emekli maaşı tutarlarında yaptığı düzenlemeler ile emeklilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi, refah içinde yaşamalarını sağlamaya çalışyor. Bu süreçte Emekli Eylül ayı maaşlarıyla ilgili müjde daha geldi! Söz konusu düzenleme hayata geçerse tüm emeklilerin maaşları, tutarlara göre 75 TL ila 375 TL arasında zamlanacak. Peki söz konusu zamdan kimler yararlanabilecek? Kim ne kadar zam alacak? SSK, Bağkur ve Memur emeklilerine Eylül ayı zamlı maaş müjdesi! Emeklilerin Eylül ayı maaşları neden zamlanıyor? Sorusunun yanıtı ve tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.

SSK, Bağkur ve Memur Emeklisi Maaşları Eylül Ayında Zamlanıyor!

SSK, Bağkur ve memur emeklisi maaşları Eylül ayında zamlanıyor. Uzun süredir gündemde olan ve Türkiye Emekliler Derneği TÜED'in bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektup ile talep edilen emekli intibak düzenlemesinde sona gelindi. Memur ve memur emeklilerine 3600 ek gösterge imkanı getiren yasa ile birlikte 2000 yılı sonrasında emekli olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de intibak düzenlemesi ile zam müjdesi bekleniyor. Meclis'in yeni yasama döneminde ilk iş 3600 ek gösterge ve emekli intibak düzenlemelerini hayata geçirmesi bekleniyor.

Emekliler intibak zammı yanı sıra 3 maaş avans, ek ödeme ve promosyon müjdeleri ile Eylül ayında ceplerini dolduracaklar. Halen daha maaş aldıkları bankalar ile anlaşma yapmayan emekliler, 3 yıl boyunca o bankadan maaş alma sözüyle 2000 TL'ye kadar promosyon müjdesinden yararlanabilecekler. Emekli maaşını bir bankadan başka bankaya taşıma işlemleri E-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor. Böylece daha yüksek promosyon veren bir bankaya, emekli maaşını taşıyarak daha yüksek tutarlarda promosyon ödemesi alabilmek de mümkün oluyor.

İntibak Düzenlemesi Hayata Geçiyor

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği intibak düzenlemesi ile ilgili flaş gelişmeler yaşanıyor. 2000 yılı öncesinde emekli olanlar, yapılan intibak düzenlemesi ile birlikte 2000 yılından sonra emekli olanlara göre daha yüksek maaş alıyor. Aradaki farkın kapanması ve eşitlikçi bir yaklaşımın benimsenmesi için 2000 yılından sonra emekli olanlar için de intibak düzenlemesi yapılması uzun zamandır talep ediliyor. Ve nihayet emekli intibak düzenlemesinde artık sona gelindi. Yetişmesi durumunda 2021 Eylül ayı emekli maaşları, intibak düzenlemesinden etkilenecek! Böylece emekli maaşlarına 75 TL ila 375 TL arasında değişen tutarlarda zam yapılmış olacak.

İntibak düzenlemesinin yasalaşmasıyla birlikte 5 milyonu aşkın emeklinin maaşı değişecek! 2000 yılından önceye tanınan intibak zammı 2000 yılı sonrasında emekli olan 5 milyonu aşkın emekliye de tanınarak maaşlar arasındaki uçurum kapanmış olacak.

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri Toplu Sözleşme Talep Ediyor

Bilindiği üzere memur emeklileri toplu sözleşmede belirtilen oranda ve enflasyon farkı olması durumunda fark oranında zam alıyorlar. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise memur emeklileri ile aralarında fark olmaması gerektiğini belirterek tüm emekliler için toplu sözleşme yapılmasını istiyor. Eğer bu talep hayata geçerse SSK ve Bağkur emeklileri de toplu sözleşme ile daha yüksek oranda zam alabilecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@