SSK, SGK, BAĞ-KUR emeklisi hepsini kapsıyor! 5 yıl geriye dönük para iadesi yapılıyor. Süresi içinde başvuru gerekiyor. SSK, SGK, BAĞ-KUR emeklisi milyonlarca kişi ile birlikte dul ve yetim aylığı alanlar, engelli ve vefat eden emekli yakınları, gaziler ve şehit yakınları geri dönük ödeme alma şansına sahip oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan maaş alan ve farklı bir geliri bulunmayan tüm vatandaşlar bu haktan yararlanabiliyor. 5 yıl içinde Dilekçe ile başvuru yapmak süresi içerisinde talep etmek ödeme almanızı sağlıyor. Uygulamadan haberdar olmayan milyonlarca kişinin parası kalıyor. Özellikle emlak vergisinden muaf olmak isteyenler için tüm detaylar haberimizin devamında…

SSK, SGK, BAĞ-KUR emeklisi, dul ve yetim aylığı alanlar, şehit yakınları ve gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor. Alınan bu kararla birlikte geri dönüp ödemelerde başladı. 5 yıl içerisinde Dilekçe ile başvuru yapan emekliler ve diğer hak sahipleri ödemelerini talep edebiliyor. Başvuru süresi içerisinde Dilekçenin teslim edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda ödemeyi alabilmek için sadece maaş alıyor olmak gerekiyor yani herhangi bir ek gelirinizin bulunmaması şartı aranıyor. Peki emlak vergisi iade dilekçesi nereye verilir? Emlak vergisinden muaf olmak için ne yapmak gerekir?

ssk-sgk-bag-kur-emeklisi-hepsini-kapsiyor-5-yil-geriye-donuk-para-iadesi-yapiliyor-suresi-icinde-1

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLUR?

Emlak vergisinden muaf olan gruplar SSK, SGK, BAĞ-KUR emeklisi, dul ve yetim aylığı alanlar, Şehit yakınları ve gaziler oluyor. Aynı zamanda engelli yakınları da emlak vergisinden muaf tutuluyor. Emlak vergisinden muaf olmanın yanında 5 yıl geriye dönük ödeme almak için belediyelere düzeltme dilekçesi vermek gerekiyor.

ZAMANINDA BİLDİRİM YAPILMASI ŞART

Emlak vergisi bildiriminin zamanında yapılmaması durumunda ise ceza kesiliyor. Vergi Usul kapsamında kesilecek ceza tutarı zararı uğratılan emlak vergisinin 1 katı kadar hesaplanıyor. Bildirim yapan ve yukarıda saydığımız grupları içerisinde bulunan vatandaşlar emlak vergisi ödemek zorunda kalmıyor muaf tutuluyor.

ssk-sgk-bag-kur-emeklisi-hepsini-kapsiyor-5-yil-geriye-donuk-para-iadesi-yapiliyor-suresi-icinde-2

EVİ KİRADA OLANLAR VERGİDEN MUAF OLUYOR MU?

Yukarıda saydığımız gruplar içerisinde bulunan ve tek konut olarak kiraya verenler kendisi kirada oturanlar da emlak vergisinden muaf tutuluyor. Ancak tek evini kiraya vermesi halinde başka evde kira bedeli olmadan oturanlar muafiyet kapsamında alınmıyor. Emlak vergisi muafiyeti sadece konut için geçerli değil. Bunun yanında gelir getirmeyen arsa, arazi, işyeri bulunanlarda emlak vergisinden muaf oluyor.

ssk-sgk-bag-kur-emeklisi-hepsini-kapsiyor-5-yil-geriye-donuk-para-iadesi-yapiliyor-suresi-icinde-3

BAŞVURULAR BELEDİYELERE YAPILIYOR

Emlak vergisi muafiyeti için başvuru işlemleri belediyelerin ilgili bölümlerinden yapılıyor. 5 yıl geriye dönük ödeme almak için de yine belediyelere dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru süresi içerisinde düzeltme dilekçesi yazarak bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Başvurular değerlendirildikten sonra emlak vergisinden muaf tutulmanız durumu ortaya çıkarsa geriye dönük olarak ödediğimiz vergiler banka hesabınıza ya da PTT üzerinden yatırılıyor.