SSK, SGK, Bağ-Kur emeklisi ile dul ve yetim aylığı alan herkes faydalanıyor! Emekliye 2625 TL devlet yardımı yatacak!

Emekliye devlet yardımı ödemeleri devam ediyor. Devlet, emekli olan, 65 yaş üstü olan, evde bakıma ihtiyacı olan milyonlarca vatandaşa maddi yardım yatıracak.

Ekonomi 06.11.2021 - 19:48 06.11.2021 - 19:48 Volkan Arık

Emeklinin geçim sıkıntısı son günlerin en büyük gündemlerinden Biri haline dönüştü. Devlet, geçim sıkıntısı yaşayan emekli vatandaşlara nakit para yardımı yapmaya devam ediyor. 65 yaş Üstü olanlar, evde bakım desteğine ihtiyaç duyarlar devletin verdiği yardımlar sayesinde maaşlarına ek olarak ödeme alabiliyor. Aranan koşulların sağlanması durumunda toplam ödeme 2625 TL olarak emekli vatandaşların hesabına geçiyor. Tüm emeklilerin faydalanabileceği ödemelerden dul ve yetim aylığı alanlar da yararlanabiliyor.

Hem emekli olan hem de yardıma muhtaç olan vatandaşlara devletin sağladığı birçok imkan bulunuyor. Engelli maaşı, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı, sağlık hizmetleri, ücretsiz ulaşım gibi birçok destek emekliler için seferber edilmiş durumda. Emekliye yapılan yardım ödemeleri başvuru koşulu ile gerçekleşiyor. Devlet yardımı ödemesi almak için Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile başvuru yapmak aynı zamanda gerekli şartları taşımak gerekiyor. Şartları taşıyan emeklilere toplamda 2625 TL’ye varan maddi yardım veriliyor. Emekliye ve dar gelirli vatandaşlara verilen destekler haberimizden…

ssk-sgk-bag-kur-emeklisi-ile-dul-ve-yetim-ayligi-alanlar-yararlanabiliyor-emekliye-2625-tl-devle-3

EVDE BAKIM MAAŞI

Evde bakıma ihtiyacı olan vatandaşlara devlet tarafından her ay destek ödemesi sağlanıyor. Bakıma muhtaç hasta, yaşlı ve engelli kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi üzerinden verilen evde bakım maaşı 2021 yılı için 1797 TL olarak açıklanmıştı. Evde bakım aylığı yılbaşında enflasyon oranları doğrultusunda zamlanacak. Evde bakım parası ödemesi alırken öncelikle hane içinde kişi başına düşen gelire bakılıyor. En önemli kriter olan gelir kriterinde hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor.

65 YAŞ AYLIĞI

65 yaş üstü vatandaşlar da herhangi bir sosyal güvenceleri ya da gelirleri olmaması durumundan devletin sağladığı 65 yaş maaşı imkanından faydalanabilir. Evli olanlar da eşinin de herhangi bir geliri bulunmaması durumunda 65 yaş maaşı İki tarafa da bağlanıyor.

ssk-sgk-bag-kur-emeklisi-ile-dul-ve-yetim-ayligi-alanlar-yararlanabiliyor-emekliye-2625-tl-devle-2

ÜCRETSİZ ULAŞIM DESTEĞİ

65 yaş üstü tüm vatandaşlar şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Özel şehir içi ulaşım kartı olan 65 yaş üstü vatandaşlar herhangi bir para dolumu yapmadan kartlarını kullanabiliyor.

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

Engelli olan ya da çok yaşlı olması nedeniyle evde bakıma muhtaç olan vatandaşlara Sağlık Hizmetleri de ücretsiz olarak evlerinde veriliyor. Vatandaşların gerekli sağlık kontrollerinin yapılması aynı zamanda devam eden tedavilerin uygulanması için Ellerine sağlık ekipleri gidiyor. Yine maaş ödemeleri de yaşlı vatandaşların evlerinde yapılıyor. Örneğin emekli maaşı alan yaşlılara görevliler tarafından ödemeleri evlerinde teslim ediliyor.

ssk-sgk-bag-kur-emeklisi-ile-dul-ve-yetim-ayligi-alanlar-yararlanabiliyor-emekliye-2625-tl-devle-1

DEVLET YARDIMI İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Devletin emekli yaşlı engelli birçok vatandaşa para yardımı ödemeleri sürüyor. Para yardımı ödemelerinin yanı sıra gıda desteği, erzak desteği, öğrenci yardımı gibi farklı kalemler de yardımlarda bulunuyor. Devlet yardımı başvurusu için e-devlet üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifreniz de başvuru yapabileceğiniz gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile de başvuru yapabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@