Emekli ile alakalı hesaplamalar devam ediyor. Merkez Bankasının açıkladığı yıl sonu enflasyon rakamları ile alakalı hesaplamalar devam ediyorMerkez Bankası'nın son 6 aylık dönem için enflasyon rakamlarını paylaşması sonrasında Ocak ayı emekli maaş zammı ile alakalı hesaplamalar yapılmaya devam ediliyor. Aralık ayında açıklanması beklenen enflasyon tahmini adeta rekor kırarken bu rakamın da yüzde 58 olacağı söyleniyor. Temmuz ara zammı kök maaşları yansımamışken Ocak ayında yapılması planlanan em

Son Dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklama! Tüketici Kredileri Mesajı Son Dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklama! Tüketici Kredileri Mesajı

Merkez Bankası'nın son 6 aylık dönem için enflasyon rakamlarını paylaşması sonrasında Ocak ayı emekli maaş zammı ile alakalı hesaplamalar yapılmaya devam ediliyor. Aralık ayında açıklanması beklenen enflasyon tahmini adeta rekor kırarken bu rakamın da yüzde 58 olacağı söyleniyor. Temmuz ara zammı kök maaşları yansımamışken Ocak ayında yapılması planlanan emekli zammımda kök Maaşlar üzerinden yansıma yapılacağı biliniyor. En düşük emekli aylığının 9.000'in üzerinde olacağı açıklanırken 1 Ağustos salı günü başlayacak olan memur ve emekli zamları ile alakalı toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor. Bu kapsamda ilk teklifler ilk 6 ayda %25, 2. 6 ayda ise yüzde 15 olmak üzere %40 artış yapılması gerekliliğinden bahsediliyor. Peki 2024 yılı ilk zamlı maaşlarında emekli ve memur maaşları ne kadar artacak?

Bu sabah 7 milyon civarındaki memur ve emekli için heyecan dolu bekleyiş başlamış bulunuyor. 1 ağustos itibariyle başlayacak toplu görüşmelerde çok sayıda konu masaya yatırılacak. Zam oranlarının yanı sıra doğum izinleri emeklilik hakları ve kira desteği ile birlikte aile yardımı gibi konularda ele alınacak. Peki konfederasyonun teklifi ne olacak? Başlayan Toplu sözleşme maratonunun sonuçları merakla araştırılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın sendikalar ve memur konfederasyonları ile bir araya gelmesi ile toplu sözleşme teklifleri gündeme çıkmaya başlayacak. Bu sürecin 15 Ağustos'a kadar devam etmesi heyetin zam teklifini sunması ve 21 Ağustos'ta da Toplu sözleşme ile alakalı tüm detayların neticelendirilmesi bekleniyor. Bu tarihe kadar uzlaşma olmaması durumunda ise Hakem Kurulu devreye girip onay vermesi planlanıyor.

Tekliflerde hangi rakamlar geçiyor

2024'ün ilk ayında yapılması planlanan zam ile alakalı tekliflerde memur maaşının 29.700 ile 33.880 liraya yükseltilmesi planlanıyor bu enflasyon farkı harici zam Olarak açıklanırken emekli aylığı da 13.334 ile 15.210 liraya ulaşması teklifi yapılacağı bildiriliyor. 21 ağustosa kadar uzlaşma sağlanması planlanıyor. Merkez Bankası bu kapsamda memur ve emeklilerin Ocak ayında alacakları farkla alakalı olarak enflasyon rakamı tahminini açıklamış bulunuyor. 2023'ün 2 yarısında enflasyon %31.92 olarak tahmin ediliyor. Bu kapsamda toplu sözleşmede belirlenen Ocak ayı zam oranı da enflasyon oranına eklenerek yeni maaşların açıklanacağı öngörülüyor. 1 Ağustos'ta başlayan toplum sözleşme kapsamında sadece zam oranlarının konuşulmayacağı biliniyor. Toplu sözleşmede konuşulacak olan konularise bir bir sıralanıyor. Aylık 1000 lira Toplu sözleşme ikramiyesinin verilmesi, Eş yardımı 2 bin, çocuk yardımı 500 liraya çıkarılması aile yardımı emeklilere de verilmesi. 

Görüşmek Teklifleri

1. dereceye gelen bütün kamu görevlilerinin ek göstergeleri 3600 olsun.
- Memurlara aylık 7 bin 650 lira kira yardımı yapılsın.
- Ramazan ve Kurban bayramlarında ayrı ayrı 4 bin 850 lira ikramiye verilsin.
- Eş yardımı 2 bin, çocuk yardımı 500 liraya çıkarılsın, aile yardımı emeklilere de verilsin.
- Gelir vergisi yüzde 15'e sabitlensin.
- Deprem bölgesindeki kamu görevlilerine ödül verilsin ve tazminatları 2025 yılı sonuna kadar ödensin.
- Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları 3 yılı aşmayacak şekilde periyodik olarak yapılsın.
- Fazla çalışma, harcırah, arazi tazminatı, giyecek ve yemek yardımları artırımlı ödensin.
- Kadın kamu görevlilerinin ücretli doğum izinleri 32 hafta olsun.
- Doğum yardımı 5 bin 98, evlenme yardımı 24 bin 215, ölüm yardımı 19 bin 372 lira olarak ödensin.
- Kurumlarda ücretsiz kreş hizmeti verilsin, bu hizmetin sunulamadığı yerlerde 2 bin 778 lira kreş yardımı sağlansın.
- Memurlara verilen 8 bin 77 lira seyyanen zam emekli memurlara da yansıtılsın.