SSK ve BAĞ-KUR emeklisine 700 TL ek ödeme! Emekli maaşını arttırmak isteyenler için büyük fırsat başladı! Son tarih… Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisi emekli maaşlarının çok düşük olmasından şikayet ediyor ve arttırmanın yollarını arıyor. Emekliler için 2021 yılında Temmuz ayında yapılan zam sonrasında bayram ikramiyesi ödenmiş ve emekliler Bu yıl 2 ikramiyelerini de alarak biraz rahatlamıştı. Ama yine de emekli maaşı birçok vatandaşa yetmiyor ve arttırmanın yollarını öğrenmeye çalışıyor. Emekli maaşımızı 700 lira arttırmak için 7 adımı sizler için derledik.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için emekli maaşını arttırmanın birtakım yolları mevcut. Bunların başında da Doğum ve askerlik borçlanması geliyor. 2000 yılından sonra emekli olanlar için doğum ve askerlik borçlanması maaşı etkilemiyor. Ancak 2000'den önce emekli olan vatandaşlar bu süreyi borçlanmak isterlerse tavan ücretten ödemeleri tavsiye ediliyor. Bunun dışında da emekli maaşını arttırmanın çeşitli yolları bulunuyor. Size vereceğimiz adımları yaparsanız emekli maaşınızı en az 600-700 lira farklı olarak alabilirsiniz. İşte o tüyolar...

DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASINI TAVAN PRİMLE YAPIN

Emekli olmak için doğum ve askerlik borçlanması yapmayı düşünüyorsanız mutlaka tavan pirimden yapın. 2021 yılı için doğum ve askerlik borçlanması tavan primi günlük 894 TL olarak belirlendi. Primi ne kadar yüksekten yatırırsanız emekli maaşınızı da o kadar yüksek alma imkanı bulursunuz.

ssk-ve-bag-kur-emeklisine-700-tl-ek-odeme-emekli-maasini-arttirmak-isteyenler-icin-buyuk-firsat-2

SON 1260 GÜN YÜKSEK PRİM ÖDEYİN

Emekli olmak için gün Sayan vatandaşların son 1260 günlük primleri ne en yüksek tutardan ödemeleri tavsiye ediliyor. Özellikle 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olan vatandaşlar son 7 yıllık sigorta süresini en yüksek primden yatırmaları durumunda emekli maaşlarını yüksek alıyor. Bu nedenle son 7 yıl göz önünde bulundurulmalı ve eğer çalışıyorsanız ya da isteğe bağlı sigorta ödüyorsanız en yüksek primden ödeme yapmalısınız.

600 LİRA FARK ÇIKIYOR

BAĞ-KUR ya da sigortalı olarak çalışan kişilerin son 3,5 yılda ödedikleri tavan prim sayesinde maaşlarında 600 liralık bir fark çıkıyor. O nedenle işverenden net maaşınız üzerinden sigorta primi yatırmasını isteğin asgari ücret gibi taban fiyatlardan sigorta primi yatırılmasına İzin vermeyin. Birçok işyeri gerçekte verdiği maaşın çok altında sigorta primi gösteriyor. Bu nedenle de vatandaşlar emekli olduklarında daha düşük maaş alma sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Mutlaka her ay düzenli olarak maaş bordromuzu kontrol edin. Eğer işveren sigorta priminizi taban fiyattan yatıyorsa ve siz daha fazla maaş alıyorsanız yargı yoluyla hakkınızı aramaktan çekinmeyin.

ssk-ve-bag-kur-emeklisine-700-tl-ek-odeme-emekli-maasini-arttirmak-isteyenler-icin-buyuk-firsat-1

EK İŞLER İÇİN PRİM ÖDEYİN

Eğer çalıştığınız dışında ikinci bir iş yapıyorsanız mutlaka bunu SGK’ya bildirin ve yaptığınız ek işler içinde prim ödemeyi ihmal etmeyin. Ek işler için prim ödemek emekli aylığını yükseltmenin yollarından biridir.

BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞUNUZ KİŞİLERE EKLEYİN

Emeklilik için başvuru yaptığımız sırada mutlaka doldurduğunuz başvuru formuna bakmakla yükümlü olduğunuz yakınları eklemeyi ihmal etmeyin. Çünkü maaşımız hesaplanırken bakmakla yükümlü olduğumuz kişiler de göz önünde bulunduruluyor.

ssk-ve-bag-kur-emeklisine-700-tl-ek-odeme-emekli-maasini-arttirmak-isteyenler-icin-buyuk-firsat-3

AYLIK PRİM TUTARINI TAMAMLAYIN

Kısa süreli çalışmalarda mutlaka aylık prim tutarını tamamlamaya özen gösterin. Eğer bir yerde sözleşmeli olarak çalışıyorsanız günlük işlere gidiyorsanız geri kalan ayın tamamını kendiniz en yüksek birinden tamamlayın. Böylece emekli olduğunuzda size bağlanacak olan maaş artacaktır.