SSK ve bağ-kur emeklisi milyonlarca vatandaşın gözü kulağı Ocak ayında yapılacak olan zamlarda. Ocak ayı zam oranları bildiğiniz üzere enflasyon verileri doğrultusunda belli olacak. Net rakamların ortaya çıkabilmesi için şu anda sadece 2 aylık bir süreç kaldı. Ancak şimdiden enflasyon yüzde 6'nın üstüne çıktı yani bu da yüzde altı ve üstü zammın Garanti olduğunu gösteriyor. Yıl sonu için enflasyon tahminleri ise yüzde 9.17 oldu. Ocak ayı zammı yanında emekli vatandaşlar maaşlarına ek ödemelerde alabiliyor. Milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren ek ödemelerle ilgili tüm detaylar haberimizin devamında…

SSK ve bağ-kur emeklisinin 3 maaşa kadar maaş alabileceğini biliyor muydunuz? emekli vatandaşlar 6 ayda bir aldıkları zamları büyük bir heyecanla Beklerken ek ödeme ve çift maaş gibi imkanları da bulunuyor. Haberdar olmayan birçok kişide bu imkanlardan maalesef faydalanamıyor. SGK çift maaş programı kapsamında milyonlarca emekli maaşlarında artış yaşayabilecek. Bunun yanında Ocak ayında gelecek olan enflasyon zammı ile birlikte emekli vatandaşlar adeta refah bir hayata kavuşacak. Peki SGK çift maaş programı nedir? Çift maaş nasıl alınır?

ssk-ve-bag-kurlu-emekli-icin-zam-mujdesi-geldi-bunu-yapin-hem-emekli-maasiniz-artsin-hem-de-cift-3

13 MİLYON EMEKLİYİ İLGİLENDİRİYOR

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş bulunuyor. Özellikle SSK ve BAĞ-KUR emeklisini ilgilendiren yeni bir program SGK tarafından başlatıldı. SGK’ya bağlı olarak emekli olan vatandaşların çift maaş alma hakkı bulunuyor. Aslında bu program biraz emeklilerin hak sahibi olan yani dul ve yetim aylığı alan kişileri ilgilendiriyor.

ssk-ve-bag-kurlu-emekli-icin-zam-mujdesi-geldi-bunu-yapin-hem-emekli-maasiniz-artsin-hem-de-cift-2

SGK ÇİFT MAAŞ NASIL ALINIR?

Anne ve babası hayatını kaybeden ya da sigortalı emekli Eşi hayatını kaybeden kişiler dul ve yetim aylığı alabiliyor. Öncelikle dul ve yetim aylığı alırken anne ve babasını daha Eşini de kaybetmiş olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Örneğin babası SGK’dan emekli Eşi BAĞ-KUR’dan emekli olan kişilere çift maaş bağlanabiliyor. Yani hem SGK'dan Hem de emekli sandığından maaş alma imkanı doğuyor. Aynı şekilde kız çocukları için anne ve babalarını kaybetmeleri durumunda da iki farklı kurumdan emeklilik olması halinde çift maaş şansı bulunuyor. Hatta üç ayrı kurumdan emeklilik olması halinde maaş sayısı 3'e kadar çıkabiliyor. Yani hem Emekli Sandığı hem Sosyal Sigortalar Kurumu hem de BAĞ-KUR aynı anda aynı kişiye maaş bağlayabiliyor. Bu durum sadece dul ve yetim aylığı alanlar için geçerli. Aynı zamanda 18 yaşından büyük kız çocukları için uygulamadan faydalanmak mümkün. 18 yaşından büyük olan erkek çocuklarının dul ve yetim aylığı kesiliyor.

ssk-ve-bag-kurlu-emekli-icin-zam-mujdesi-geldi-bunu-yapin-hem-emekli-maasiniz-artsin-hem-de-cift-1-1

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Dul ve yetim aylığı başvuruları Sosyal Sigortalar Kurumu il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile yapılıyor. Dul ve yetim aylığı alabilmek için Gereken şartları taşıyanlar bir dilekçe ile birlikte kuruma başvuru yapabilirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dul ve yetim aylığı hayatını kaybeden kişilerin farklı kurumlardan maaş alması durumunda artabiliyor ve 3 maaşa kadar çıkabiliyor. Böyle bir şansımızın olup olmadığını Sosyal Sigortalar kurumundan araştırmak mümkün.