Hemen başvuru yapan SSK ve Bağ Kur'lulara tek kalemde 30 bin TL ödeme yapılacak. Başvuru şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tek tek açıklandı. Herkes alabiliyor, tek koşul başvuru yapmak ve zamanında başvuru işlemlerini tamamlamak. Ayrıca SSK ve BAĞ-KUR'luların çift maaş alma imkanı da bulunuyor. Ödemeler devlet tarafından yapılıyor, karşılık ve geri ödeme bulunmuyor. Karşılıksız ve geri ödemesiz olarak tam 30.000tl almak için tüm başvuru şartları ve detaylar haberimizin devamında sizleri bekliyor.

SGK'dan başvuru yapan vatandaşlara toplu ödeme müjdesi geldi. Başvuru yapanlar tek kalemde 30 bin TL'ye kadar toplu ödeme alabiliyor. Ödemeler devlet tarafından yapıldığı için tamamen karşılıksız olarak hesaba geçiyor yani geri ödeme bulunmuyor. Başvuru işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe yazmak gerekiyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta başvuru süresi bulunması nokta süresinde başvuru yapanlar bu ödemeden faydalanabiliyor. 24 aylık toplu maaş ödemesi ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizin devamında...

ssk-ve-bag-kurlular-tek-kalemde-aliyor-basvurana-hemen-30000-tl-veriliyor-2-senelik-maas-karsili-3

EVLİLİK ÖDENEĞİ VE ÇEYİZ PARASI OLARAK BİLİNİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan toplu para ödemesi evlilik ödeneği ve çeyiz parası olarak biliniyor. Dul ve yetim maaşı alan kız çocuklarının evlendikten sonra maaşlarının kesildiği biliniyor. Kız çocuklarının evlendikten sonra mağdur olmaması için devlet tarafından 2 yıllık maaşları toplu olarak ödeniyor. Evlilik ödeneği ve çeyiz parası olarak bilinen bu ödemeler 24 aylık maaşa tekabül ediyor. SSK ve BAĞ-KUR'lular için ödeme tutarları farklılık gösteriyor. 2008 yılından bu yana yapılan toplu para ödemesi sadece dul ve yetim aylığı alan kız çocukları için geçerli, erkek çocukları bu ödemelerden faydalanamıyor.

ssk-ve-bag-kurlular-tek-kalemde-aliyor-basvurana-hemen-30000-tl-veriliyor-2-senelik-maas-karsili-1

ÇEYİZ PARASINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

Çeyiz parası başvurusu yapmak için iki önemli Kriter bulunuyor. Elbette ilk kriter yetim aylığı alıyor olmak. İkinci kriter ise kız çocuklarının yetim aylığı alıyorken evlenmeleri. Bu şartları taşıyanlar evlendikten sonra yani Resmi nikah kıyıldıktan sonra başvuru yaparak Toplu para ödemesinden faydalanabiliyor.

NE KADAR EVLİLİK ÖDENEĞİ VERİLİYOR MU?

Evlilik ödeneği miktarı SSK ve bağ-kur arasında farklılık gösteriyor. Ancak aldığınız dul ve yetim aylığının 24 katı kadar maaş aldığınızı söyleyebiliriz. Yani son aldığınız maaşa göre 24 aylık hesaplama yapabilirsiniz.

ssk-ve-bag-kurlular-tek-kalemde-aliyor-basvurana-hemen-30000-tl-veriliyor-2-senelik-maas-karsili-2

ÇEYİZ PARASI NE ZAMAN ALINIR?

Çeyiz parası ödemeleri için net bir tarih bulunmuyor. Nikah kıyıldıktan sonra 5 yıl içerisinde çeyiz parası için başvuru yapmak mümkün. Ancak başvuru süresini kaçırmamak gerekiyor. Nikah işlemleri tamamlandıktan sonra sosyal güvenlik kurumuna bir dilekçe yazarak çeyiz parası almak istediğinizi belirtebilir ve başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Kurum tarafından yapılacak olan incelemelerin tamamlanması sonrasında çeyiz parası doğrudan hesabınıza geçiyor. Ayrıca evlendikten sonra çeyiz parası alan kız çocukları boşanmaları durumunda 24 ay geçmeden yeniden dul ve yetim aylığı bağlatamıyor.

ERKEK ÇOCUKLARI EVLİLİK ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Yetim maaşı alan erkek çocukları için evlilik ödeneği maalesef ki bulunmuyor. Bildiğiniz üzere erkek çocukları yetim maaşını 18 yaşına gelene kadar alabiliyor. Eğitimine devam eden erkek çocukları için yetim maaşı süresi 24 yaşa kadar uzuyor. Ancak evlilik ödeneği sadece kız çocukları için tanınan bir hak oldu. Bu nedenle de erkek çocukları evlenirken çeyiz parası ya da evlilik yardımı ödeneği başvurusu yapamıyor.