SSK’LI çalışanlara devlet karşılıksız 1.144 TL veriyor! TC kimlik kartıyla 55 gün içinde gitmek yetiyor, herkes alabilir

SSK’LI çalışanlara SSK’LI çalışanlara devletten karşılıksız ödeme! TC kimlik kartıyla gitmek yetiyor, herkes alabilir! Başvurular sona eriyor! Başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Ekonomi 16.08.2021 - 10:16 16.08.2021 - 10:16 Volkan Arık

SSK’LI çalışanlara devletten karşılıksız ödeme! TC kimlik kartıyla gitmek yetiyor, herkes alabilir! Başvurular sona eriyor! Kadın istihdamını desteklemek amacıyla devlet tarafından SGK ya bağlı olarak çalışan kadınlara karşılıksız ve geri ödemesiz para veriliyor. Özellikle çalıştığı sırada doğum yapan ve doğum iznine ayrılan anneler bu ödemelerden yararlanabiliyor. Peki annelere verilen devlet destekleri nelerdir? Doğum izni ödemesi nasıl alınır?

Türkiye ekonomisinde önemli bir yer kaplayan kadın istihdamı için devlet her gün yeni adımlar atmaya devam ediyor. Kadınların çalışma hayatında yer alması için yapılan yeniliklerden biri de çalıştığı sırada doğum yapmış olan ve doğum iznine ayrılan annelere verilen devlet desteği oldu. Doğum izni alan anneler 55 gün içerisinde TC kimlik kartı ile başvuru yapmaları halinde devletten ödeme alabiliyor. Peki devletin çalışan kadınlara sağladığı doğum izni ödemesi kaç TL? Doğum izni ödemesi almak için ne yapmak gerekiyor?

sskli-calisanlara-devlet-karsiliksiz-1144-tl-ver-tc-kimlik-kartiyla-55-gun-icinde-gitmek-yetiyor-1

DOĞUM İZNİ ÖDEMESİ NE KADAR?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışan kadınlara yapılan doğum izni yardımı geçtiğimiz yıl başlamıştı. 2021 yılında doğum izni parası günlük 38 lira 15 kuruş olarak belirlendi. Bu da aylık 1.144 TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Bu tutar annenin doğumdan önce aldığı 3 aylık maaş tutarı üzerinden hesaplanıyor. Yani yüksek maaş alanlar da günlük ödenecek tutar değişebiliyor.

sskli-calisanlara-devlet-karsiliksiz-1144-tl-ver-tc-kimlik-kartiyla-55-gun-icinde-gitmek-yetiyor-2

DOĞUM İZNİ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER, NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Doğum izni yardımından faydalanmak isteyenlerin öncelikle hemen çocuğun kimlik kartını çıkarmış olmaları gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese verilen doğum izni yardımı aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılıyor. Sadece anneler bu yardım için başvuru yapabilirken Bakanlığın resmi internet sitesinden ya da e-devlet üzerinden Doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulması gerekiyor. İşlemleri tamamladıktan sonra Sosyal Hizmetler müdürlükleri üzerinden yardım başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

sskli-calisanlara-devlet-karsiliksiz-1144-tl-ver-tc-kimlik-kartiyla-55-gun-icinde-gitmek-yetiyor-3

DOĞUM YARDIMI PTT ÜZERİNDEN YATIRILIYOR

Doğum yardımı başvurusu yaptığınız sırada hesap numarası belirtmeniz gerekiyor. Eğer herhangi bir bankada hesabınız bulunmuyorsa ödemeleri PTT şubelerinden alabilirsiniz. Doğum yardımı almak isteyenlerin doğum yaptıktan sonra 55 günlük süre içerisinde başvuru işlemlerini tamamlamaları çarp. Bu süre içerisinde başvurularını yapanlar Takip eden ilk ayda ödemelerini alabiliyor. Ayrıca yeni doğum yapan kadınlara çalışıp çalışmama durumuna bakılmadan çocuk yardımı ödemesi de yapılıyor. 2021 yılında çocuk yardımı ödemesi İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve 3 ve daha fazla çocuk için 600 TL olarak yapılıyor. Çocuk parası almak için annelerin çalışıyor olması gerekmiyor. Çocuğun kimliği çıkartıldığı sırada nüfus müdürlüğünden başvuru işlemlerini tamamlamak çocuk parası yardımı için başvuru yapmaya yeterli oluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@