SAGLIK BAKANLIGI, CIN'DEN TURKIYE'YE GELENLER ICIN ANKARA'DA HAZIRLANAN HASTANENIN GORUNTULERINI PAYLASTI. FOTO-ANKARA-DHA

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor
Son zamanlarda koronavirüs vaka sayısında görülen dalgalanmalar vatandaşlarda paniğe yol açtı. Zira Kasım ayının sonlarında alınan pandemi tedbirlerinin uygulanmasıyla beraber günlük vaka sayıları 35 binlerden 6 bine kadar inmişti. Okulların yarı yıl tatiline girmesi ve kar yağmasıyla beraber gezilerin de arttığı ve virüsün bulaşma katsayısının yükseldiği belirtiliyor. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından, akraba ziyaretlerini bırakamayan vatandaşların bu artışlarda büyük etkilerinin olduğunu kaydetti.

"Vaka sayısı 7 bin civarlarına yükseldi"


Vaka sayısının 5 bin civarından 7 bine çıktığını kaydeden Sertoğullarından, yarıyıl tatilinde kış tatiline giden ya da sokağa çıkan vatandaşların varlığına işaret etti. Bu tablonun korkutan bir durumu olduğunu aktaran Sertoğullarından, aşıların da gelmesiyle beraber bazı kişilerin salgınla mücadelede rehavete kapıldıklarını bildirdi. Koronavirüs tedbirlerinin bırakılması halinde vakaların eski halinde bile daha kötüye gidebileceğini kaydeden Sertoğullarından, maske ve mesafe kurallarına uyulması gerektiğini söyledi.


"15 Şubat'tan sonra vaka sayılarındaki artışı göreceğiz"


Yarı yıl tatilinin 15 Şubat'a kadar süreceğini söyleyen Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından, bu dönemde genç ve hareketli kesimin dışarı çıkmaya eğilimli olduğunu belirtti. Genç kesimin genellikle herhangi bir belirti göstermeden hastalığı atlatabildiğini kaydeden Sertoğullarından, hastalıktan etkilenebilecek insanları riske atmamak için gençlerin daha sağduyulu olması gerektiğinin altını çizdi. Sertoğullarından, yarı yıl tatilinin etkisiyle gerçekleşen vaka artışlarını yaklaşık iki hafta sonra grafikler üzerinde göreceklerini belirtti ve Şubat ayı ortasında vaka sayılarının zirve yapabileceğini vurguladı. Öte yandan Sertoğullarından, toplumsal bağışıklığın gerçekleşmesi için ülkenin yüzde 60'ının aşılanması gerektiğini dile getirdi.