Japonya'yı sarsan suikastte eski başbakan vurulurken Japon Şinzo Abe Kimdir? Neden Suikast Yapıldı? Öldü mü? Neden Şinzo Abe Öldürülmek İstendi? Neler Yaptı? gibi sorular da cevaplandı.

Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe, Nara Kenti'nde katıldığı bir etkinlikte pompalı tüfekle suikaste uğradı. 

Şinzo Abe'nin göğsünden vurulduğu ve hastaneye kaldırılırken sağlık durumunun ciddi olduğu açıklandı.

Japonya Devlet Televizyonu NHK'da yer alan haberde Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe, kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için açık havada yapılan etkinlikte yaptığı konuşma sırasında vurulduğu açıklanırken kanlar içinde kalan eski Başbakan'ın hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu eski başbakana düzenlenen suikast ise tüm dünyada yankı uyandırdı.

40 yaşlarında olan saldırganın ise kısa süre içerisinde ekipler tarafından yakalandığı biliniyor.

Bu arada Japonya medyası, saldırganın silahının el yapımı olduğunu iddia ederken bu sebeple ilk atışta duman çıktığı ve ikinci atışta vurabildiği aktarıldı.

Baharın Şifalı Yemeği Taze Bakla Baharın Şifalı Yemeği Taze Bakla

Fuji TV ise saldırganın kimliği ile ilgili dikkat çekici bilgiler olarak saldırganın eski bir donanma mensubu olduğunu aktardı.

Şinzo Abe Kimdir? Neden Görevi Bıraktı?

Japonya'nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten isim ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olarak bilinirken iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle görevinden ayrılması ile de dikkat çekmişti.

Şinzo Abe, Japonya'nın II. Dünya Savaşı sonrasında göreve gelen en genç başbakanı ve savaştan sonra doğmuş ilk Japon başbakanı olan parlamenter Kan Abe'nın torunu ve eski dışişleri bakanı Shintaro Abe'nin ise oğlu. Nagata doğumlı Abe, Seikei Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okuyup 1977 yılında mezun olmuş ve daha sonra ABD'ye Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okudu.

9 Eylül 2007'de, Afganistan'da,Japon Deniz Kuvvetlerinin personelini geri çekme planını askıya alması üzerine 12 Eylül 2007 tarihinde sağlık sorunlarını ileri sürerek istifa eden Shinzo Abe , 478 oyun 328'ini alarak ikinci kez başbakan olmuştu.

Tekrar Başbakan seçilen Abe, bu göreve ikinci kez gelerek son 6,5 yılda seçilen 7. başbakan oldu ve 26 Aralık 2012'de göreve başladı.

28 Ağustos 2020 tarihinde Abe, ülseratif kolit rahatsızlığının yeniden tekrarlamasını gerekçe göstererek Başbakanlıktan ve Liberal Demokrat Partisinin Genel Başkanlığından istifa edeceğini duyurdu ve 16 Eylül 2020'de görevi devretti.