Sümela Manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesinin yükseklerinde Altındere Vadisi içinde yer alıyor. MS 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği söylenen manastır, deniz seviyesinde bin 150 metre yükseklikte bulunuyor.

Sümela Manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesinin yükseklerinde Altındere Vadisi içinde yer alıyor. MS 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği söylenen manastır, deniz seviyesinde bin 150 metre yükseklikte bulunuyor. Dağın dik yamacına inşa edilen yapının bir Ortodoks manastırı olduğu biliniyor. Bu tarihi yapıda 2015 yılında başlatılan restorasyon uzun süre devam etmiş ve 2019'da açılmıştı. Ancak kaya düşmesi tehlikesi nedeniyle önceki aylarda yeniden başlatılan restorasyonda "kaya ıslah çalışması" yapıldı.Manastır'da yapılacak teleferik için de bir proje hazırlandığı kaydedildi. Uzunluğun 2 bin 500 metre olacağı bildirilen teleferik için ihaleye çıkılacağı ve "yap-işlet-devret" modelinin devreye sokulacağı aktarıldı. Teleferik hattının yaklaşık 40 kişilik vagonlardan meydana geleceği belirtildi. Teleferik projesinin tahmini bedelinin 150 milyon liraya ulaşacağı tahmin ediliyor.

"Teleferik iki duraklı olacak"


Projeyi üstlenmek isteyen bazı yatırımcıların bulunduğunu kaydeden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, projenin tamamlandığını belirtti. Yapılacak teleferikin iki duraklı olacağının beklendiğini aktaran Zorluoğlu, amaçlarının vadinin güzel doğasını daha iyi bir açıdan gözler önüne sermek olduğunu aktardı. Vadinin manzarası eşliğinde birinci durakta geçirilecek birkaç saatin ardından gelinecek ikinci durağın Manastıra daha yakın ikinci durakta inilecek ve Manastır gezilecek.Projeyi üstlenecek yatırımcıların arandığını kaydeden Zorluoğlu, yaklaşık 2 yılda tamamlanabileceğini bildirdi. Bölgede sosyal tesisler inşa edildiğini belirten Zorluoğlu, gelen ziyaretçilerin alışveriş yapabileceği mekanlar yaptıklarını bildirdi. Yerden 300 metre yüksekteki dağ yamacına yapılan Sümela Manastırı, her yıl binlerce ziyaretçi çekiyor.