Sümela Manastırı kapatıldı mı? Sümela Manastırı ne zaman açılacak?

S7

Genel 06.11.2020 - 11:10 04.05.2021 - 04:24 İlan35
Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı, tadilat gerekçesiyle 5 yıl boyunca kapalı kalmıştı. Bu yıl 29 Temmuz'da açılan Sümela Manastırı yeniden kapatıldı. Peki Sümela Manastırı ne zaman açılacak? Tarihi yapıda, taş düşmelerini önlemek için tadilat yapılacağı bildirildi. Yapılacak tadilat sonucu Sümela Manastırı'nın 31 Ocak 2021'de ziyarete açılacağı belirtildi.


Sabitlendirme çalışmaları sürüyor


Daha önce 5 yıl aranın ardından açılan turizm merkezinde 5 mühendis ile 24 endüstriyel dağcı çalışmalarda görev yapıyor. Tarihi yapıda taş düşmelerinin önüne geçmek amacıyla sabitlendirme ve çelik halat çekme çalışmaları yürütülüyor. Tamamlanan çalışmaların ardından yeniden güvenli hale gelecek tarihi turizm bölgesinin ziyarete açılacağı bildirildi.

Yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Sümela Manastırı'nın güvenli hale getirilmesi için yapının sağ kısmında yapılacak çalışmanın uzun sürmeyeceğini söyledi. Pandemi nedeniyle bölgeye yapılan ziyaretlerin bir hayli düştüğüne değinen Ustaoğlu, 3 aylık çalışmanın ardından tarihi bölgenin tamamen açılacağını sözlerine ekledi.


Sümela Manastırı ne zaman yapıldı?


Milatta sonra 365 ile 395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Sümela Manastırı'nın Atina'lı Barnabas ile Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulduğu rivayet edilmektedir. Tarihi manastırın gerçek kurucusunun ise Trabzon İmparatoru 3. Aleksios (1349-1390) olduğu söylenmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@