Süresiz HES kodu nasıl alınır E devlet Kimlik HES kodu nasıl alınır? MEsaj ile ve Hayat Eve Sığar ile HEs kodu alma

Bu sıralar en gerekli bilgi olarak HES Kodu alma ile ilgili detaylar araştırılıyor . Adımımızı attığımız anda geçerli olmaya başlayan HES Kodu kullanımı ve kapsamı genişletildi .

Gündem 02.12.2020 - 19:24 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Bu sıralar en gerekli bilgi olarak HES Kodu alma ile ilgili detaylar araştırılıyor . Adımımızı attığımız anda geçerli olmaya başlayan HES Kodu kullanımı ve kapsamı genişletildi . Artık kamu kurum ve kuruluşlarına girişte, şehirler arası seyahatlerde, ÖSYM sınav başvurularında Hatta avm'lere girişte bile HES kodu verilerek geçiş yapılıyor . Peki HES kodu nedir ? Hes kodu alma işlemi nasıl olmaktadır ?

HES sorgulama HES oluşturma işlemi nasıl olur?


1- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve "Paylaşım Süresi" gün sayısı olarak yazılır ve 2023'e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.Paylaşım Süresi'nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Örnek; HES 12345678901 1234 17

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

2- e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

-Belli bir gün sayısını kapsayan kodları alırken uçuş günlerini dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyonlarınız onaylanmamaktadır.

-Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinizin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar nedeniyle seyahatinize izin verilmeyebilir.


HAyat EVE sığar uygulamasında HES kodu oluşturma


hemen HES kodu nasıl alınır? bundan bahsetmek istedik. Öncelikle telefonunuzun uygulama menüsüne giriyorsunuz , uygulama menüsüne girdikten sonra Hayat Eve Sığar uygulamasına giriş yapıp yükle diyorsunuz zaten 6,39 megabaytlık küçük bir uygulama . Uygulamamız yüklendi bildirimi sonrasında aç diyoruz ve açıldıktan sonra  bir kaç iz,n istiyor kabul ediyorsunuz.

Artık devlet daireleri ,resmi daireler, Hatta toplu taşımalar bile bu kodla gelebilecek ve bu kodu olmadan da kesinlikle giriş yapamayacaksınız . Sırayla takip edecek olursanız Telefon numarasını yazıyorsunuz.  telefon numarasını yazdıktan sonra telefonunuza gelecek kodun gelmesini bekliyorsunuz. Kot telefona gelmesi sonra ilgili kısma o kogu girmeniz sonraında uygulamaya giriş yapıyor.

Girince bir izin istiyor konumunuzu görebilmek için ok dedikten sonra,  baba adı doğum yılı ve kimliğimizdeki seri numarasının son 4 hanesini sizlerden istiyor. Sonrasında kayıt diyorsunuz ve karşınıza HES KOdu sayfası ıkacak.  Yeni HES Kodu ekle seçeneğine basarak kodunuzu ekleyebiliyorsunuz . Süresiz mi HES Kodu almak istersiniz yoksa belli bir tarih aralığında mı HES Kodu almak istersiniz o size kalmış . Bir butonu tıkladıktan snra açıklama kısmına istediğinizi yazıyorsunuz.

onaylamanız sonrasında karşınıze en üstte HE Kodunuz yer alacaktır. Bu HES Kodu kullanarak resmi kurumlara girebiliyoruz.  HES Kodu ihtiyaç duyulan her yerde bu kodu birimlere bildirerek işlemlerimizi yapabiliyoruz.

Peki HES Kodu ne için gerekli ?


Bu zamana kadar karantinada olanlar olabiliyor . Testleri pozitif çıkabiliyor . Ve kişi bunun farkında olmadan devlet dairesine toplu taşıma araçlarına binebiliyor . Bunların önüne geçmek için de HES Kodu  var.  HES Kodunu yazdığımız zaman bu kişi pozitif mi ?covid-19 hastası mı veya pozitif olan biri ile temas etmiş mi ?vesaire Bunların hepsi çıkıyor ve gerekeirse HES Kodu detaylarına bağlı olarak  içeriye sokulmuyor .  Dolayısıyla diğer insanları da tehlikeye atmamış oluyor ki bu sayede birçok karantinada olması gereken kişinin karantinayı ihlal ederek resmi dairelere girdiği girmeye çalıştığı Anlaşıldı ve gerekli yaptırımlar uygulandı .

Evde Kal


Siz de Mümkün Mertebe evinizde kalın istiyoruz....  maskenizi ihmal etmeyin ve sosyal mesafenizi koruyun ...  İlan365 olarak  umarızki kısa zaman içerisinde kovid19 durumundan da, hastalığından da hepimiz bütün dünya kurtuluruz ve gerçekten tekrardan mutlu rahat ve Ferah şekilde ikimize bildiğimiz günlere Ulaşırız ...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@