Türkiye’den giden Suriyelilere Almanya’da 40 Bin TL aylık ödendiği öğrenildi.

Yapılacak seçimlerin öne çıkan gündem maddelerinden en önemlilerinde birisi de ülkedeki Suriyeli, Pakistanlı ve Afganlarken, kalifiye birçok Suriyeli başta Almanya olmak üzere Avrupa’ya gitmeye çalışıyor.

Almanya’da mültecilere yapılan devlet yardımları ile ilgili veriler ve bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı ve yapılan açıklamada Almanya’ya gelen mültecilere çok ciddi yardımlar yapıldığı ortaya çıktı.

Almanya'nın Suriye'ye Tatile Giden Suriyeli Mültecileri Sınır Dışı Ettiği İddiası - Malumatfuruş

2020 yılında Almanya’dan 382 bin mültecinin sosyal yardım aldığı belirtilirken bunların çoğunun Suriye, Afganistan ya da Kuzey Afrika ülkelerinden olduğu açıklandı.

"NİCELİK Mİ NİTELİK Mİ ÖNEMLİ?"

Alman bakan: Suçlu Suriyeliler Türkiye'nin kontrol ettiği bölgelere gönderilsin

Almanya’da sadece 382 bin mültecinin yardım aldığı, sınırlarından alındığı bilinirke Türkiye'de ise sayıları 8 ila 10 milyon ile ifade ediliyor. Dolayısı ile Türkiye Almanya'daki şartları sağlayamıyor. Ancak Türkiye'de bulunan nitelikli Suriyelilerin de çok iyi şartlarda çalıştıkları bilinen bir gerçek.

Almanya'ya gelen Suriyelinin hukuki statüsüne göre aldığı yardım ve aylık değişiyor.

Şöyle ki bir yurt ya da iltica kampında kalıyorsa, aylık 145 Euro cep harçlığı alıyor ve bu sadece acil ihtiyaç ve cep telefonu için.

Barınma ve sağlık masraflarını devlet karşılıyor, ayrıca yemek masası tarafından ise kendilerine 332 Euro ödeniyor.

Tabi ki Suriyeliler de, çok uzun süre kamplarda kalmıyor. Genellikle Almanya'daki akrabalarının desteği ve dil öğrenme süreçlerinin ardından topluma karışıyorlar.

Sonrasınd ise Suriyeli mülteci, iltica hakkı aldığı andan itibaren işler değişiyor. Tüm kirasını ve evin yan giderlerini Almanya ödüyor ve her bir çocuk için ayda yaklaşık 219 Euro çocuk parası, kendisi ve eşine ayrı ayrı 430 Euro'ya kadar sosyal yardım alıyor.

Böylece iş bulamayan Suriyeli de, geçimini sağlayabiliyor.

Ancak genellikle kaçak işlerde çalışan ilticacılar, vergisiz kazanç elde ettiğinden, bu kez Almanya'da yasal çalışanlardan daha fazla kazanabiliyor dolayısı ile de bu durum Almanya’da yasal çalışanlar arasında tepki çekiyor.

Bu arada 5-6 çocuklu bir Suriyeli ailenin eline yaklaşık 1300 Euro çocuk parası geçerken buna bir de eşler için 860 Euro'luk Hartz IV yardımı da eklenince ortaya ciddi bir meblağ çıkıyor.

TÜİK Haziran Anflasyonunu Açıkladı! TÜİK Haziran Anflasyonunu Açıkladı!

Kirasını, yakacağını, elektriğini, radyo- TV vergisini devlet ödüyor ve iş hayatına atılanlar ise, karı-koca çalıştığında ortalama 5000 Euro maaş alabiliyor.