İçişleri Bakanlığı son dakika açıklaması yaparak Suriyelilerin 16 şehre girişini yasakladı. Ayrıca bu 16 şehir dışında da 52 şehirde 800 mahallede Suriyelilerin oturumu yasaklandı. Artık İstanbul'da Fatih ve Esenyurt'a Suriyeli alınmayacak. Suriyelilerin gettolaşma tehlikesi nedeniyle bu önlemin alındığı iddia ediliyor.

Cumhurbaşkanı açıkladı: 10 bin TL emekliye ek ödeme "Pazartesi" başlayacak Cumhurbaşkanı açıkladı: 10 bin TL emekliye ek ödeme "Pazartesi" başlayacak

Son günlerde Türkiye'de yaşayan Suriyelilerle ilgili tartışma yeniden alevlendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gettolar ve yeraltı dünyası oluşmaya başladığını öne sürerken bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini dile getirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Suriyelilerin Türkiye'de nüfusun demografik yapısını bozmaması için seyreltme uygulamaları başlayacağını ve yüzde 25'in üzerinde Suriyeli nüfusun olduğu yerlerde hiçbir yabancılar ikamet izni verilmeyeceğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde Suriyelilerle ilgili seyreltme planını açıklamıştı. Hürriyet Yazarı Hande Fırat Birgül bu planın detaylarını köşe yazısında anlattı. Hande Fırat yazısında, Suriyelilerin bir mahallede ilçede adeta gettolaşmalarına müsaade edilmediğini belirtirken, Yabancı nüfusunun Mahalle nüfusunun yüzde 25'ini açmasına izin verilmediğini söyledi. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Suriyeli nüfusunun yüzde 25'i at açtığı bölgelerde seyreltme uygulamasına da başladı.

16 il Suriyelilerin girişine kapatıldı

 Hürriyet gazetesi Hande Fırat köşe yazısında seyreltme planının detaylarını paylaştı. Söz konusu yerleşim yerlerinin yabancılar için nüfus kaydına kapatıldığını belirten Fırat Şuan toplamda 16 il için bu önlemlerin alındığını söyledi. Suriyelilerin nüfus kaydına kapatılan iller şöyle; Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova. Artık bu illere her statüde yabancılar Nüfus kaydı için başvuru Yapamayacak.

52 ilde 800 mahalle ve İstanbul'da Fatih ve Esenyurt kapatıldı

Ayrıca kapatılan 16 il dışında 52 ilde toplam 800 mahallede Suriyelilerin oturum izni ne kapatıldı. Bunun yanında İstanbul'da Fatih ve Esenyurt ilçelerinde de her türlü statüden tüm yabancıların başvuruları kapatıldı.

Hande Fırat, kayıt kapama dışında atılan diğer adımları da anlattı. Fırat yoğunluğun bulunduğu yerleşim yerlerinde Suriyelilerin gönüllülük esası ile farklı ilçe ve illere yerleştirileceğini dile getirdi.