Suriyeli mülteciler ile Türk halkı arasında zaman zaman yaşanan “toplumsal olaylar” kaygı veren sonuçlar oluşturmaya devam ederken Suriye bayrağı ve Türk bayrağının bir direkte yan yana asılı olduğu bir görüntüde Türk bayrağının yakılması gündeme dair çok fazla soru oluşturdu.

Türkiye'nin daha önce Dünya tarihinde bile olmamış bir hız ile ve sayı ile mülteci kabulüne sebep olan Suriyeliler için AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 30 Ocak 2018'de yaptığı partisinin grup toplantısında  ÖSO'yu Kuvayı Milliye'ye benzetmiş ve  "Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) terör örgütü değil, kendi vatanlarını savunan içinde her meşrepten her inançtan etnik kökenden bulunan insanın bulunduğu milli yapıdır. Tıpkı Kuvayi Milliye güçleri gibi sivil bir oluşumdur" demişti.

Erdoğan: Bizim anlayışımız Suriyelileri göndermeye izin vermez

Suriye İç Savaşı'nın başladığı 2011 yılı ve sonrası Türkiye'ye başlayan mülteci akını sonrası Türk halkı hem ekonomik sorunlar hem de demografik değişimler yaşamaya mahkum edilmişken her geçen gün tacizler, kavgalar ile de huzuru kaçırılmaya devam ediyordu ki son yaşanan artık "pes" dedirtti.

Suriyelilere dikkat çeker ve tehlikeli boyutta Türkiye'de vatandaşlık verilmeye devam edilirken, Türkiye’nin Suriye hükümeti ile görüşme yapacağını açıklamasını ardından ÖSO Türkiye’ye karşı ayaklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriyelileri yedirmeye, içirmeye, giydirmeye devam edeceğiz - YouTube

Yaşanılanların ardından özellikle sosyal medyada iktidar ve Erdoğan söylemeleri hatırlatılıp sorgulanırken Yılmaz Özdil de Türk bayrağını yakan Suriyeliler üzerinden Erdoğan'a mesaj gönderdi

Suriyelilerin Türk bayrağını yaktığı görüntüleri paylaşan Yılmaz Özdil "Asrın liderimizin “tıpkı kuvayı milliye gibi” dediği arkadaşlar, teşekkür mahiyetinde Türk Bayrağı’nı yaktı… Bu arkadaşları tebrik mahiyetinde o direğe oturtacak bir hükümetimiz olsun isterdim." dedi.

Erdoğan'ın Gereğini Yaptığını Söylediği Ahmet Hakan Cevap Verdi! Önce "Şaka" Sonra "Vicdanımın Gereği" Dedi! Erdoğan'ın Gereğini Yaptığını Söylediği Ahmet Hakan Cevap Verdi! Önce "Şaka" Sonra "Vicdanımın Gereği" Dedi!

Özdil'in paylaşımına beğeni ve yorum yağarken paylaşımın ana fikrinde olduğu gibi "Erdoğan'ın Kuvayi Milliye güçleri  bu mudur?" diye soruldu.