Yeni haftanın yeni zam yağmurundan en çok etkilenen "süt"oldu...

Bazı marketlerde bir litre sütün fiyatı 21 liraya kadar çıkarken en ucuz süt 15,99 TL'den satılıyor. Dolayısı ile bazı peynir çeşitlerinin kilosu da sonunda 100 lirayı aştı.

Akaryakıt, çay, tüp ve alkole gelen peş peşe zamların ardı arkası kesilmezken ve çoğu kesim tarafından bu tüketim kalemleri sadece kullananları ilgilendiriyor sanılırken, zam sıçramaları da iyiden iyiye, hatta bu kesimi "ayıltacak" kadar hız kazandı.

Çiğ süte yapılan zamlar artık bebekleri bile vururken vatandaş da geldiği noktayı anlamış oldu. 

Bebeğe Süt Ne Zaman Verilir? | Süt Alerjisi Nedir? | Buyurken.com

11 Milyon Üzerindeki Emeklinin Beklediği Bayram Nakit Kampanyası Başladı! 11 Milyon Üzerindeki Emeklinin Beklediği Bayram Nakit Kampanyası Başladı!

Üreticinin beklentisini karşılamayan çiğ süt zammı sonrası bile marketlerde bir litre süt 21 liraya, bir kilo peynir ise 100 liraya fırladı.

Daha önce 10 lira bandına gelen süt fiyatı bile vatandaşı çıkmaza sokmuşken, bu defa "alıştıramandan" sadec 5 ay içinde bir litre süt 20 lirayı aşmış oldu.

Ülke genelinde bilinen, yaygın markalı en ucuz bir litre sütün fiyatı 15,99 liradan başlayıp, 17,99-19,99 ve 20,99 TL’ye kadar çıkarken; yine en ucuz bir kiloluk beyaz peynirler ise 80-90 liradan satılıyor. Bazı markaların bir kiloluk kaşar peynirleri ise 100 lirayı aşmış durumda bulunuyor.

İşin daha kötü tarafı ise baskılanan döviz kurları ise daha yeni zinciri kırıp, ülkenin yaşadığı ekonomik durumdaki olması gereken asıl seviyelerine doğru yükselişe yeni geçti. Yani bu fiyatların da mumla aranacağı dönem geliyor...