Türkiye günlerce fabrikadaki bu skandal görüntüleri konuşmuştu ki ceza "ödül" gibi tazminat ödemesi kararı oldu. Ödenecek tazminat ise beğenilmedi.

Konya'da bir süt fabrikasında, bir kişinin süt banyosu yaptığı görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından, büyük tepki çekmiş, olayın ardından ise Konya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün talimatı üzerine işletme kapatılıp, Cumhuriyet Başsavcılığı da banyo yapan ve görüntüyü çeken kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Sütle banyo yapan Emre S. ile görüntüleri sosyal medyada paylaşan Uğur T.'nin gözaltına alınarak tutuklanmıştı ancak sadece 6 gün tutuklu kalıp beraat ettiler.

Olay tekrar gündeme alınan mahkeme kararı ile geldi. Konya'da süt toplama merkezinde bulunan kazanda süt banyosu yaptığı suçlamasıyla 6 gün cezaevinde kalan Emre Sayar, beraat edince tazminat için Maliye Hazinesi'ne dava açtı ve mahkeme heyeti de Sayar'ı haklı bularak kendisine 1150 lira tazminat ödenmesine hükmetti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin ve beraberindeki ekip, iş yerini denetlemiş denetimlerin ardından iş yerindeki ürünler imha edilmiş, ayrıca firmanın işletme onay belgesi iptal edilip faaliyetlerden de menedilmişti.

Mühürlenerek kapatılan işyerine de 5996 Sayılı Kanun gereği de hijyen gerekliliklerini aykırılıktan para cezası uygulanmış olayla ilgili savcılığa da suç duyurusunda bulunulmuştu.

UFO Avı Başladı.... Kar-Go Sahibi William Sachiti Dünya'yı Yine Şaşırttı! William Sachiti Kimdir? Amacı Ne? UFO Avı Başladı.... Kar-Go Sahibi William Sachiti Dünya'yı Yine Şaşırttı! William Sachiti Kimdir? Amacı Ne?

Soruşturmayla ilgili gözaltına alınan Emre Sayar ve Uğur Turgut, 7 Kasım 2020'de sevk edildikleri mahkemece tutuklandı ancak Sayar ve Uğur, 12 Kasım'da avukatları aracılığıyla üst mahkemeye itiraz etti. Daha sonra ise Sayar ve Uğur tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Tutuksuz yargılanan 2 firma çalışanı hakkında hazırlanan iddianamede, Türk Ceza Kanunu'nun 185'inci maddesindeki 'İçilecek sulara veya yenilecek veya içilecek veya kullanılacak veya tüketilecek her çeşit besin veya şeylere zehir katarak veya başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşüren kimseye 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilir kapsamında yargılanmaları talep edilmişti ki beraat kararı ve tazminat ödenmesine hükmedildi.

Konya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 2 kişi hakkında görülen duruşmada savcı mütalaasında; sanıkların dezenfektan teknesine sıcak su ve biraz da süt artığı koyarak, iç çamaşırlarıyla banyo yaptığı görüntülerin sosyal medyadan yayınladığını belirtildi ancak tekne içerisindeki maddenin süt olmadığı, videonun ardından teknede bulunan çoğunluğu sıcak su olmak üzere süt artığının imha edildiğinin tespit edildiğinin anlatıldığı mütalaada, 'zehirli madde katma' suçu iddiasıyla açılan davada teknenin süt üretimine uygun olmadığının anlatılmasına rağmen, kişi veya kişilerin sağlığını etkileyecek bir durum olmadığı belirtilerek 2 sanığın beraati talep edildi.

Mahkeme heyeti, 21 Ekim 2021'de yapılan duruşmada sanıklar Emre Sayar ve Uğur Turgut'un beraatine karar verdi ve de üstüne 1150 lira tazminat ödenmesini uygun buldu.

Tepki çeken karar sonrası, hükmedilen tazminatı az bulan Emre Sayar'ın şu sözleri ise ayrıca tepki çekti;

"6 gün suçsuz yere cezaevinde tutuklu kaldım. Avukatım aracılığıyla 100 bin lira manevi, 20 bin lira da maddi tazminat davası açtık. Psikolojim kötü etkilendi. Sonuçta tüm dünyaya reklam olduk. İnsanlar tanıyor, iş bulamamıştım. Şimdi güçlükle bir iş buldum. Hayata tutunmaya çalışıyorum. Bu yüzden tazminat davası açtık, o da pek olumlu olmadı. Çıkan kararda maddi 450 lira, manevi ise 700 lira verilecek. Ödenecek tazminat yeterli değil. 6 gün cezaevinde boşu boşuna tutuklu olarak kaldım. Psikolojim ve aile düzenim altüst oldu" diye konuştu.Emre Sayar'ın avukatı Mehmet Tunç ise karara itiraz edeceklerini belirterek "Maddi zararın ölçüsü; tutuklu kaldığı 6 günde uğradığı kazanç kaybı ve geliri, o dönemki asgari ücret düzeyinde olduğu için bu kadar az oldu. Manevi tazminat için komik bir rakam verildi"