Suudi Arabistan Türk okullarını kapatacak

Riyad yönetimi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad başta olmak üzere diğer kentlerde Türkiye Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet yürüten 8 Türk okulu ile ilgili kapatma kararı aldı. Kararın 2020-2021 eğitim-öğretim yılının sonu itibarıyla gerçek

Dünya 29.04.2021 - 04:40 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Riyad yönetimine bağlı Eğitim Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın kuzey batı bölgesinde bulunan Riyad, Taif, Cidde ve Tebuk’ta yer alan Türkiye Millî Eğitim Bakanlığı yönetimindeki Türk okullarına yazı göndererek “kapatma kararını” tebliğ etti.

Diğer taraftan Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı yetkililerinin, Abha ve Dammam kentlerinde bulunan Türkiye Millî Eğitim Bakanlığı yönetimindeki okullara ziyarette bulundukları ve aynı şekilde “kapatma kararını” bu okulların yöneticilerine de şifaen tebliğ ettikleri belirtildi.

Suudi Arabistan’ın Eğitim Bakanlığı tarafından hem okullara gönderilen yazıda hem de şifaen iletilen “kapatma kararı”nda, öğrencilerin ve ailelerin mağdur olmaması için kapatma kararının 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bittikten hemen sonra uygulanacağı, yine öğrencilerin eğitim hayatlarında mağduriyet yaşamamaları için istedikleri başka okullara kayıt yaptırabilmeleri konusunda kolaylık sağlanacağı vurgulandı.

Aynı şekilde Medine ve Mekke’deki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Türk okullarının da 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bitiminde kapatılacağı öğrenildi.

Her ne kadar Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı “öğrencilerin mağduriyet yaşamaması” vurgusunda bulunsa da, 2256 öğrenciden büyük bölümünün Arapça dili hakimiyeti olmaması sebebiyle Suudi Arabistan okullarına yerleşmeleri durumunda büyük mağduriyete maruz kalacakları belirtiliyor.

Riyad yönetiminin kapatma kararını tebliğ ettiği Türkiye Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Türk okulları şu şekilde:

Abha Uluslararası Türk Okulu
Cidde Uluslararası Türk Okulu
Dammam Uluslararası Türk Okulu
Medine Uluslararası Türk Okulu
Mekke Uluslararası Türk Okulu
Riyad Uluslararası Türk Okulu
Taif Uluslararası Türk Okulu
Tebük Uluslararası Türk Okulu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@