Suudi Arabistan'da yine bir ilke imza atıldı: Hac ziyaretinde görev aldılar!

Suudi Arabistan'da hac ve umre ziyaretleri kapsamında kadınların ilk defa güvenlik görevlisi olarak çalıştıkları görüldü. 

Dünya 21.04.2021 - 15:08 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Suudi Arabistan'da kadınlara yönelik bir ilke daha imza atıldı. Konuya ilişkin paylaşım ise Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığından geldi. Paylaşımda, Mekke'de yer alan Ulu Cami'de kadınların tarihte ilk kez güvenlik görevlisi olarak yer aldıkları bildirildi. Kadın güvenlik görevlilerine ait görüntülere yer verilen paylaşımda, hac ve umre ziyaretleri kapsamında kadınların ilk defa güvenlik görevlisi olarak çalıştıklarına dikkat çekildi. 

2030 vizyonu!

Kadın güvenlik görevlilerine yönelik bu gelişmenin, Suudi Arabistan'ın 2030 vizyonu dâhilinde gerçekleştiği bildirildi. Söz konusu ülkede kadın güvenlik görevlilerinin, hac ve umre ziyaretlerinin güvenliğini temin etmekten sorumlu oldukları ifade edildi. 

"Çok sayıda sözcüğün yerine geçebilir"

Turki Al Hamad isimli akademisyen, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan fotoğrafın çok sayıda sözcüğün yerine geçebileceğini belirtti. Söz konusu akademisyen, Suudi Arabistan'ın modern çağa kuvvetli bir biçimde geldiğini aktardı. 

"En iyi tanıtım fotoğrafı"

Washington Enstitüsü'nden Soner Çağaptay, bu fotoğrafın Suudi Arabistan adına en iyi tanıtım fotoğrafı olduğunu dile getirdi. 

Orduda göreve başlamışlardı

Suudi Arabistan'da 2019 senesinin Ekim ayında kadınların orduda görev yürütebilmelerine izin verilmişti. Kadınların subay, çavuş, onbaşı ve er olarak göreve başlayabilecekleri ifade edilmişti. 2020 senesinin Ocak ayında Suudi Arabistan'da ilk kadın askerî bölük göreve başlamıştı. 

Bağışıklık şartı getirilmişti!

Her sene birçok Müslüman tarafından Suudi Arabistan'da yer alan kutsal topraklar ziyaret ediliyordu. Fakat koronavirüs sebebiyle kutsal topraklar ziyarete kapatılmıştı. Ülkelerden bazıları koronavirüse karşı başlatılan aşılama kampanyalarına devam ederken, Ramazan ayında Suudi Arabistan tarafından başlatılacak olan normalleşme adımları da belirlenmişti. Umre ziyareti için üç farklı kategori ortaya konmuştu. Bu kategorilerin tümünde koronavirüse karşı bağışıklık elde etmiş olma şartı yer almıştı. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, koronavirüse karşı bağışıklık elde etmiş olarak kabul edilecek kişileri şöyle açıklamıştı: Aşının iki dozunu birden yaptıranlar, aşılamanın ardından en az 14 günü geçirmiş olanlar, daha önce koronavirüs geçirmiş olanlar.

Neler yapmalarına izin veriliyor?

Koronavirüse karşı bağışıklık elde etmiş olan insanların umre ziyaretiyle beraber Medine'de yer alan Mescid-i Nebevî'ye girmelerine izin veriliyor. Öte yandan, bu kişiler Mekke'de yer alan Ulu Cami'de namaz kılma imkânına sahip oluyor. 

Toplu iftar yapılmıyor

Umre ziyareti amacıyla gelen insanların sadece hurma ve su getirmelerine izin veriliyor. Bu kişilere şahsi olarak yemek dağıtımı gerçekleştiriliyor. Koronavirüsün yayılmasını engellemek üzere toplu iftar yasaklanmış durumda. Öte yandan, tavaf ve namaz için de farklı düzenlemeler uygulanıyor. 

Farklı yollar belirlendi

Koronavirüsten önce tavaf alanı hem namaz kılanlar hem de umreciler tarafından kullanılıyordu. Fakat şu anda bu alanın Kâbe’ye yakın olan bölümü yalnızca umreciler için ayrıldı. Tavaf eden insanlar için de 14 farklı yol belirlendi. Bu yollardan 3'ü özel gereksinimli insanlar ve yaşlılar tarafından kullanılıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@