Alınan son dakika haberi İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu sonrası uygulanacak zam kararı oldu. Suya 2022 yılı itibariyle yüzde 17,80 oranında zam yapıldı.

Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde Genel Kurul gündeminin ilk maddesinde su zammı oldu.

İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu, Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde Meclis 2. Başkanı Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında yapıldı ve sonuç suya %17,80 zam oldu.

Tarife Komisyonu Başkanı Hidayet Erdöl’ün beyanına göre, İSKİ Yönetim Kurulunun, Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Fiyatı için yüzde 57,38 zam oranına ilaveten her ay TÜFE oranında da zam yapılması teklifinde de bulunuldu.

1678946

1 Ocak 2021 tarihindeki su satış fiyatına konutlarda toplamda yüzde 96 oranında zamma ilaveten TÜFE oranında aylık teklif edilen artışı kabul edilmez bulan Hidayet Erdöl İSKİ’nin "İnsani Su Hakkı"nı kaldırarak, konutlardaki su satış bedellerine yüzde 25 ilave gizli zam yaptığını belirtti.

Erdöl, Eylül ayında su fiyatlarına yapılan yüzde 15,62’lik zammında yeniden değerleme oranından düşürülmesinin ardından yeni zam oranı ve fiyatın ortaya çıkacağını belirttiği konuşmasında teklif edilen zammın kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı; “18 Kasım'da İSKİ Genel kurulu yaptık. O gün dolar 10. 69 TL idi bugün 14 lira, euro 12 liraydı bugün 16 lira. O arada Amerika'ya falan gittiniz siz sanırım. Siz nerede yaşıyorsunuz. Yönettiğiniz ekonominin bu ülkeye verdiği tahribatın farkında değil misiniz? Siz Finlandiya'da mı yaşıyorsunuz. Temel kullanım maddeleri neredeyse karneye bağlandı. Aklımızla dalga mı geçiyorsunuz?” diye tepki gösterdi.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

CHP'li Meclis Üyesi Ülkü Sakalar oylama öncesinde söz alarak “Bu kararın hukuki sonuçları olacak. Oylamayı yaparken oy çokluğu ile geçecekse partilerin ismi belirtilerek oylama yapılsın” dedi. Sakalar, İSKİ'nin teklifinin olduğu gibi oya sunulmasını istedi. İSKİ'nin teklifi reddedilip, AK Parti ve MHP grubunun önerisi oy çokluğu ile kabul edildi.

Sonuç itibari ile CHP tarfından ret alan zam teklifi MHP ve AKP oyları ile kabul edildi.

istanbul_da_suya_zam_ne_kadar_zam_geldi_h284139_e14f0

Ancak İSKİ tarafından geçtiğimiz ekim ayında kaldırılan her 2,5 metreküp için 0,5 metreküp ücretsiz su verilmesini içeren "İnsani Su Hakkı" mecliste yeniden kabul edilmiş oldu.

Alınan bu zam haberi sonrası gözler elektrik ve doğalgaz haberlerine çevrildi.