Gram altın, küresel altın fiyatlarının 1.800 dolara çıkması ve dolar/TL'nin 16 lirayı aşmasıyla birlikte 900 TL'nin üzerine çıkmış durumda ve artışı da sürmekte. Tahminleri doğru çıkartan altın hafta başından bu yana 110 TL'den fazla yükseliş kaydederek 940 TL’yi aştı.

Dünya da altın fiyatları, Fed’in açıklamasının ardından ilk başta yaklaşık %1 düşerek iki ayın en düşük seviyesine indi. Ancak daha sonra doların erken kazanımlarından vazgeçerek %0,2 daha düşük işlem yapmasıyla altın da toparlanmıştı.

Yükselen fiyat baskıları, bazı yatırımcıların altını yüksek enflasyona karşı bir önlem olarak gördüğü için altının cazibesini artırıyor durumda.

altin_parlak_gold_242

Altın fiyatları her geçen gün rekor kırmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası Fed'in tahvil alımlarını 15 milyar dolar azaltmasının ardından durgunluktan çıkan ons altın 2 ayın zirvesinde işlem görüyor duruma geldi. Fed'in faiz artırımını 2022 yılında da yapmayacağına dair beklentiler çoğalırken ABD enflasyonunda olası bir yükseliş halinde ise ani faiz artırımı hamlesinin kullanılabileceği de öne sürülüyor.

Türkiye’de ise dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizlerini indirmesinin ardından döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareket devam etti. TCMB politika faizini 100 baz puan daha indirerek yüzde 14 seviyesine çekti ve Türk lirasındaki tarihi değer kaybı ve küresel piyasada ons altının değerinin artması, Kapalıçarşı altın fiyatlarında da yeni rekorlar görülmesine neden oldu.

altin_2563

Piyasaların açılması ile birlikte Türk lirasının diğer para birimlerine karşı sert değer kaybetmesi sonucu gram altın fiyatı da yeni zirvesini görmüş oldu ve 966TL ile yeni rekor seviyede işlem aldı.

Çeyrek altın 1517 TL alış ve 1568 TL satış seviyelerinde işlem görürken Cumhuriyet altını 6337 TL alış ve 6432 satış seviyelerinde işlem gördü.