Yapılacak yeni asgari ücret zammı için farklı senaryolar konuşulurken iktidara yakın kaynaklardan, kuvvetle muhtemel verilecek zam ve rakam duyuruldu.

Tarihi yosullaşma ile adeta artık "hayatta kalma mücadelesi" veren vatandaşın yeniden gözünü çevirdiği asgari ücret zammı için birçok uzmandan ve kaynaktan değerlendrimeler gelirken AKP hükümetine yakın bir haber kanalından "beklenen rakam sızdırıldı" yorumlarına neden olan bir haber geldi.

5 bin 500 liralık asgari ücret ile hayatta kalmaya çalışan işçiler için belirlenen asgari ücretin yaklaşan seçim ve dünyada şampiyonluk getiren enflasyon rakamı ile ciddi bir zam göreceği artık neredeyse herkesin emin olduğu bir gerçekken uzmanların uzun süredir dillendirdiği %80'lik zam oranı Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem tarafından da onaylandı.

ASGARİ ÜCRET HABERLERİ: YENİ YILDA ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir? Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir?

"Sadece temmuz ayındaki zamma yüzde 80 artış yapılırsa 10 bin liraya yakın bir asgari ücrete yaklaşmış olacağız" diyen Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, konu ile ilgili olarak şunları söylerken 7 bin 656 TL net asgari rakamı da şimdiden duyurmuş oldu;

"Asgari ücretin belirlenmesindeki parametre enflasyon olacak. Bundan önceki yıllara baktığımızda hep enflasyonun 5-10 puan üzerinde artışlar olmuş. Son yıl yani 2022 yılında enflasyonun üzerinde yüzde 50'lik bir artış oldu. Temmuzda bir ara zam yapma ihtiyacı duyuldu ve yüzde 30 zam daha yapılarak net asgari ücret 5 bin 500 TL'ye çıkartıldı. Asgari ücret bir geçim ücreti değil, verebilecek minimum seviyeyi gösteriyor. Asgari ücretin yükseltilmesi diğer çalışanların maaşını da yukarı çekiyor. Yılbaşı ve temmuzda yapılan zamlardan sonra yeni yıl için beklentiler yüksek. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de enflasyonist bir ortam var. Bu yüksek enflasyonun ardından yüksek ve güçlü bir asgari ücret artışı bekleniyor. Memur ve emeklilerde olduğu gibi asgari ücrette ilave bir atış olabilecek.

 2022 yılında asgari ücretin üzerindeki gelir ve damga vergisi kaldırılarak asgari ücrete yapılan zam biraz daha yükseğe çekilmişti. Muhtemelen 2023 yılında da bu sistem devam edecek ve asgari ücret vergisi olacak.

Tabi bir sürü rakamlar dolanıyor. Asgari ücreti belirleyen en önemli parametrelerden birisi enflasyon olmuş ve enflasyonun üzerinde artışlar yapılmış. Şimdi hesap nasıl yapılacak? Temmuz ayında yapılan zammın ardından brüt asgari ücret 6. 471 TL çıkarıldı. Kesintiler sonrasında net asgari ücret ise 5 bin 500 TL'ye ulaşıyor. Bu hesaplamada gelir ve damga vergisi yok. Enflasyonun üzerinde bir zam yapılması konusunda bir 10 bin TL meselesi ortaya atılmıştı. Yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Yapılan anketlere baktığımızda yüzde 70-75 bir enflasyon hedeflemesi var. Yüzde 70 gerçekleşen bir enflasyonda bunun üzerine yüzde 10'luk bir eklemeyle asgari ücretin brütü 11.647 TL'ye, neti ise 9 bin 900 TL'yi buluyor.

Tabii yüzde 80'lik artış yıllık asgari ücrete yapıldığında bu rakama ulaşmak biraz mümkün olmayacak. Sadece temmuz ayındaki artışa yüzde 80 zam yapılırsa 10 bin liraya yakın bir asgari ücrete yaklaşmış olacağız. Yüzde 70'lik bir artış olursa eğer net asgari ücret 9 bin 350 TL olacak. 4.253 TL'nin üzerinden yani yıla yayılırsa asgari ücret yüzde 80'lik artışla 7 bin 656 gibi net bir asgari ücret çıkar."

Son dakika: 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan herkesi ilgilendiren maaş zammı sözleri - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber