Taksicilerden aşılamada öncelik talebi!

Koronavirüs sebebiyle risk grubunda yer aldıklarını ifade eden taksiciler, aşılamada öncelik talebinde bulundu. 

Güncel 26.04.2021 - 13:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İstanbul, koronavirüs bakımından en yüksek riskli şehirlerden biri. Vaka sayısının yüksek olduğu İstanbul'da taksicilerin her gün 1 milyona kadar yolcu taşıdıkları biliniyor. Bu nedenle taksiciler, koronavirüs nedeniyle risk altında olduklarını belirtiyorlar. Taksiciler, aşılamada öncelikli gruplar arasında yer almak istiyorlar. 

"Koronavirüs hastalarını biz götürüyoruz"

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, koronavirüs döneminde yaklaşık yüzde 50 iş kaybına uğradıklarını belirtti. Koronavirüs döneminde risk altında olan meslek gruplarından biri olduklarına dikkat çeken Aksu, hastaların taksiciler tarafından hastanelere götürüldüğünü ve söz konusu hastaların hastanelerden de evlerine götürüldüğünü dile getirdi. Aksu, haftada bir kez olmak üzere tüm araçlara yönelik dezenfeksiyon işlemi uyguladıklarını kaydederek, tüm araçlarda kolonya, dezenfektan ve maske bulundurduklarını aktardı. Maske takmayan yolcuların araçlara alınmadığını ifade eden Aksu, aynı zamanda araçlara maksimum 3 yolcu kabul ettiklerini söyledi. 

"Taksiciler aşılanmalı"

Aksu, aslında sağlık personelinin ardından taksi şoförlerinin aşılanmış olması gerektiğine dikkat çekerek, taksicilere derhal koronavirüs aşısının yapılması için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu. Aşılamada taksi şoförleri için geç kalındığını belirten Aksu, müşterilerinin koronavirüs hastası olup olmadıklarını bilmediklerini söyledi. Aksu, vatandaşlardan koronavirüs testlerinin sonucunu isteme gibi bir hakka sahip olmadıklarını kaydederek, taksi şoförlerinin çok tehlikeli bir ortamda faaliyet gösterdiklerini aktardı. 

"Fiziki mesafe kuralına uygun araçlara sahip değiliz"

Taksilerin fiziki mesafe kuralına uygun olmadığını ifade eden Aksu, taksiciler olarak bütün yolcuları taşımaya mecbur olduklarını ve koronavirüs hastalarını reddetme gibi bir durumlarının olmadığını söyledi. Aksu, koronavirüs sürecinde ciddi sorunlarla karşılaştıklarını belirterek, yolculardan bazılarının yasağa rağmen ön koltukta oturma konusunda ısrarcı olduklarını dile getirdi. Her gün bir taksi şoförünün koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydeden Aksu, taksi şoförlerinin derhal aşılanması gerektiğini çünkü tüm gün boyunca vatandaşlarla temas içerisinde olduklarını belirtti. 

"Koronavirüs hastalarını taşımaya mecburuz"

Taksi şoförlerinden biri, koronavirüs sürecinde büyük bir korkuyla çalıştıklarını çünkü kimi taşıdıklarını bilmediklerini söyledi. Vatandaşları hastanelerden aldıklarını ifade eden taksi şoförü, koronavirüs hastalarını taşımaya mecbur olduklarını dile getirdi. Taksi şoförü, ön koltuğa oturma konusunda bazı müşterilerin ısrarcı olduğuna dikkat çekerek, şoförlerin genel olarak ön koltuğa kimseyi oturtmamaya çalıştıklarını ancak zorla binen vatandaşlara da engel olamadıklarını ifade etti.

"Tartışma yaşanıyor"

Ön koltuğa binmek isteyenlere engel olduklarında tartışma yaşandığını kaydeden taksi şoförü, derhal aşı yaptırmaları gerektiğini söyledi. Taksi şoförü, koronavirüs sürecinde büyük bir tehlike altında olduklarını vurgulayarak, her gün mutlaka bir taksi şoförünün koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti. 

Yüzde 20 oranında düşüş var!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşımda, İstanbul'da vaka sayılarının yüzde 20'ye yakın bir oranda azaldığını kaydetmişti. Koca, yatan hasta sayısı ile polikliniklerdeki hasta sayısında azalma yaşandığına dikkat çekerek, yine de yoğun bakımdaki yükün sürdüğünü ifade etmişti. Tedbirlere uyumun artık hissedildiğini belirten Koca, koronavirüsle mücadelede beraber başarı sağlanacağını dile getirmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@