Talas bölgesinde, bölgenin sosyo-ekonomik gelişimi hakkında bilgi verildi

Kırgızistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Zamirbek Askarov, Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti'nin Talas oblast’da 2018’nin bölgedeki sosyo-ekonomik gelişiminin sonuçları ve 2019’un görevleriyle ilgili ortak temsilci toplantısında yer aldı. Bu, hükümetin bası

Dünya 28.01.2019 - 09:26 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Kırgızistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Zamirbek Askarov, Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti'nin Talas oblast’da 2018’nin bölgedeki sosyo-ekonomik gelişiminin sonuçları ve 2019’un görevleriyle ilgili ortak temsilci toplantısında yer aldı. Bu, hükümetin basın servisi tarafından Pazartesi günü bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Zamirbek Askarov konuşmasında, Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti'nin öncelikli programlarına odaklandı ve uygulaması 2018 yılında başladı.

“2018 sonuçlarının ardından, cumhuriyetin GSYİH hacmi 557.1 milyar KGS'ye ulaşırken, ekonomideki reel büyüme% 3.5 olmuştur. Ancak, geçen yıl birçok umut verici projenin uygulanması ve uygulanmasına ilişkin çalışmalar başladı. Mesela “Tunduk” elektronik sistemi devreye girdi ve kamu hizmetlerinin elektronik portalı tamamen çalışmaya başladı. Her vatandaşın çıkarları doğrultusunda, ülkenin dijitalleşmeye geçişi devam etmektedir. Ayrıca, devlet mülkü envanterinde çalışmalar başladı ve ekonomiyi mali hale getirmek için önlemler güçlendirildi ”dedi.

Z. Askarov, bölgedeki sübvansiyon seviyesinin azaltılması gerektiğini belirtti.

“Talas bölgesindeki sübvansiyonların seviyesi% 33,2. 37 ailenin okmotusundan 33'ü sübvanse edildi. Talas oblast’da bir tam zamanlı hükümet ofisinin sübvansiyonların seviyesini azaltmak için sistematik bir çalışma yürütmesi gerekiyor. Bu bağlamda, bölgeye yatırım çekmek büyük önem taşıyor. Aynı zamanda, yerel yetkililer yabancı yatırımcılarla yapıcı bir diyalog kurmaya da dikkat etmelidir. Yatırımcıların yerel halk için yeni girişimler ve işler yarattığını ve böylece yerel bütçelere uygulanan vergi indirimi miktarını artırdığını unutmamalıyız ”dedi.

Başbakan Yardımcısı, 2019 yılının bölgeler için önemli ve etkili bir yıl olması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı S. Zheenbekov'un “2019 Yılı Bölgesel Gelişme ve Dijitalleşme Yılı ilanında” kararnamesi çerçevesinde bölgesel kalkınma faaliyetlerinin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@