Tam kapanma döneminde 16,4 milyon kişi işe gidiyor!

Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan tam kapanma uygulamasında yaklaşık 16,4 milyon vatandaşın işe gittiği tespit edildi. Bu durum Türkiye'de gerçekten tam kapanma uygulanıp uygulanmadığına dair akıllarda soru işaretleri yarattı. 

Ekonomi 30.04.2021 - 13:14 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de dün akşam saat 19.00'da başlayan tam kapanma dönemi 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar sürecek. Tam kapanma uygulamasından muaf tutulan sektörlere ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç sektör haricinde tüm iş kollarında faaliyetlerin durdurulduğunu söyledi ancak genelgede çok sayıda sektörün tam kapanmadan muaf tutulduğu görüldü. İstanbul'da bugün toplu taşıma araçlarında görülen kalabalık da "Bu nasıl tam kapanma?" dedirtti. 

16 milyon 393 bin kişi mesaide!

DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) tarafından yapılan araştırmaya göre, iş gücünün önemli bir kısmı tam kapanma döneminde çalışmaya devam ediyor. Söz konusu araştırmaya göre, 26 milyon 813 bin vatandaştan 16 milyon 393'ü tam kapanma uygulamasından muaf tutulan sektörlerde yer alıyor. 4 milyon 447 bin vatandaş tam kapanma uygulamasından muaf tutulmayan sektörlerde yer alıyor. 5 milyon 973 bin vatandaş ise tam kapanma uygulamasından kısmi olarak muaf tutulan sektörlerde faaliyet gösteriyor. Yani Türkiye'de işgücünün yüzde 61'lik bölümü tam kapanma sürecinde çalışıyor. İşgücünün sadece yüzde 17'lik bölümü tam kapanmadan faydalanabiliyor. İşgücünün yüzde 22'lik bölümü de tam kapanmadan kısmi olarak muaf tutulan sektörlerde çalışıyor. Sonuç olarak tam kapanmadan muaf tutulan ve kısmi olarak muaf tutulan sektörlerde çalışan vatandaşlar bütün olarak değerlendirildiğinde işgücünün yüzde 70'ine yakın bir bölümünün bu süreçte mesaide olacağı fark ediliyor. 

"Yeterince bilgi yok"

DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) tarafından yapılan açıklamada, genelgede tam kapanmadan muaf tutulan sektörlerin ve işlerin 43 başlık altında toplandığına dikkat çekildi. Sektörlerin iç dağılımına dair yeterince bilgiye sahip olunmadığına dikkat çekilen açıklamada, bu nedenle tam kapanma döneminde çalışan kişi sayısının kesin olarak tespit edilmesi konusunda sıkıntı yaşandığı belirtildi. 

"Kayıt dışı çalışanlar yok"

Açıklamada, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) verilerinde bulunan sektörel dağılım verilerinde kayıt dışı çalışanlara yer verilmediği kaydedildi. Bu yüzden faaliyet kolları bakımından istihdamın dağılımına ilişkin TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerinin baz alındığı ifade edilen açıklamada, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgedeki muafiyet listesi ile TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından duyurulan verilerin eşleştirildiği ve yaklaşık 16,4 milyon vatandaşın işe gittiğine dair bir sonuca ulaşıldığı vurgulandı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@