Tam kapanmada alkol satışı yasak mı? Son Dakika Alkol Yasağı kalktı mı?

Türkiye'de dün saat 19.00'da başlayan ve 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00'a kadar devam edecek olan tam kapanma sürecinde alkol satış yasağının nasıl uygulanacağı soru işaretlerine neden oldu. Marketlerde alkol satışının devam ettiğine dair fişlerin sos

Güncel 30.04.2021 - 12:49 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de günlük vaka sayılarının 5 binin altına düşürülmesi amacıyla tam kapanma sürecine girildi. Söz konusu süreç Ramazan Bayramı sonrasına kadar devam edecek. Tam kapanma uygulamasında en çok tartışılan konulardan biri de alkol satış yasağı oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tekel bayilerin sokağa çıkma yasağında istisna dâhilinde olmadığına dikkat çekti. Soylu, bunun tartışma meselesi haline getirilemeyeceğini aktardı. Tam kapanma sürecinde şimdiye kadar uygulanan tedbirlerin aynı şekilde uygulanacağını, yalnızca sürenin daha uzun olacağını belirten Soylu, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde de benzer tedbirlerin uygulandığını dile getirdi. 

Tekel bayilerin kapalı olması nedeniyle marketlerde de alkol satışı gerçekleştirilemeyeceği, aksi takdirde haksız rekabetin ortaya çıkabileceği ifade edildi. Yani Türkiye'de hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarında olduğu gibi tam kapanma sürecinde de alkol satışının yasak olacağı belirtildi. 

TESK: Alkol satışına devam edilecek!

Konuya ilişkin bir açıklama da TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) Başkanı Bendevi Palandöken'den geldi. Palandöken, tam kapanma sürecinde alkol satış yasağına dair kesin bir düzenleme getirilmediğini söyledi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede alkol satış yasağına dair bir kararın bulunmadığına dikkat çeken Palandöken, bu nedenle alkol satışlarının sürdürüleceğini aktardı. Öte yandan, marketlerde alkol satışının devam ettiğine dair fişlerin sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görüldü. 

Son Dakika Alkol yasağı kalktı iddiası!

Tekel bayileri başkanı Özgür Aybaş sosyal medya adresinden duyurduğu; "Alkol satışı yasağı kalkmıştır herkese hayırlı olsun" tweeti sonrası yasak kalktığı iddia ediliyor!

CHP'den tepki gelmişti!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye genelinde 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar alkol satışına yasak getirildiğini hatırlattı. Koronavirüsün alkol satışı yapmayan zincir marketlere uğramadığını ifade eden Ağbaba, kinayeli bir şekilde söz konusu virüsün sadece 150 bin tekel bayisine uğradığını dile getirdi. Ağbaba, alkol yasağının koronavirüsle hiçbir ilgisi olmadığına dikkat çekti. Bu kararın tümüyle ideolojik bir karar olduğunu belirten Ağbaba, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) vatandaşların hayat tarzına müdahale ettiğini ileri sürdü. 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) senelerdir hiçbir vatandaşın hayat tarzına müdahale etmediğine dair yalan söylediğini iddia etti. İktidarın koronavirüsü fırsata çevirerek tam kapanma sürecinde alkol satışına yasak getirdiğini belirten Özel, söz konusu yasak ile kişisel hak ve hürriyetlere siyasi müdahalede bulunulduğunu dile getirdi. Özel, Anayasa'nın ihlâl edildiğini kaydederek, alkol satış yasağından vazgeçilmesi gerektiğini, aksi takdirde bu kararın "teokratik yönetimin bir itirafı" niteliğinde olabileceğini ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@