Tam kapanmada camiler açık olacak!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 29 Nisan-17 Mayıs arasında uygulanacak olan tam kapanma sürecinde camilerin açık olacağını ifade etti. 

Güncel 28.04.2021 - 16:45 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Tam kapanmada camiler açık olacak!

Türkiye'de vaka sayılarının azaltılması amacıyla tam kapanma sürecine geçilmesine yönelik bir karar alındı. 29 Nisan günü başlayacak olan tam kapanma, 17 Mayıs gününe kadar devam edecek. Söz konusu süreçte vatandaşların camilerde namaz kılmalarına izin verilecek. Konuya ilişkin açıklama Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan geldi. Tam kapanmada tüm camilerin açık tutulacağını ifade eden Erbaş, cemaatle namaz kılmanın da mümkün olabileceğini belirtti. 

"Yalnızca teravih namazı yasak"

Erbaş, Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında önceden de kapanma getirildiğine dikkat çekerek, camilerin açık olduğunu ve namaz kılınabildiğini dile getirdi. Camilerde yalnızca teravih namazının kılınmadığını ifade eden Erbaş, vaka sayılarının düşmesi durumunda teravih namazının camilerde kılınmasını istediklerini ancak koronavirüsün tablosunun nasıl bir seyir izleyeceğinin henüz bilinmediğini aktardı. Erbaş, camilerin şu anda açık olduğunu ve Cuma namazının da kılınabildiğini belirterek, bu konuda herhangi bir sorunun mevcut olmadığını söyledi. 

"Ziyaretleri bırakın"

Tam kapanmanın 17 gün boyunca devam edeceğini kaydeden Erbaş, Türk milletinin fedakârlık yapması ve önlemlere daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Erbaş, vatandaşların temizlik, mesafe ve maske kurallarına riayet etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, akraba ve komşu ziyaretlerinden vazgeçilmesi için çağrıda bulundu. 

"Koronavirüsten kurtulmayı umut ediyorum"

Ramazan Bayramı'na ikinci bir bayram olarak girilebilmesi için tam kapanma sürecinde herkesin önlemlere uyması gerektiğine işaret eden Erbaş, koronavirüsten hızlı bir şekilde kurtulmayı umut ettiğini söyledi. 

Soylu: Mahallede bulunan camilere gidilebilecek!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşların tam kapanma sürecinde kendi mahallelerinde bulunan camilere gidebileceklerini ve namaz kılabileceklerini ifade etmişti. Sosyal medya kullanıcıları, "Bu nasıl tam kapanma?" diye sormuşlardı.

Gerçekten tam kapanma mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sürece "tam kapanma" dedi ancak İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede birçok iş kolunun faaliyete devam edeceği görüldü. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bunun tam kapanma olmadığına dikkat çekti. Alınan önlemlerin "sıkı kapanma" olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, tam kapanma uygulamasında sosyal ve ekonomik bakımdan bütün toplumun tamamen kapatılmasının gerekli olduğunu dile getirdi. Yani tam kapanma uygulamasında aslında hiçbir iş yerinin faaliyet göstermemesi ve hiçbir insanın evinden çıkmaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, insanların günlük gereksinimlerini karşılamak amacıyla belge ile dışarı çıkıp hemen evlerine dönmelerinin gerekli olduğunu aktardı. Prof. Dr. Ceyhan, bunun yalnızca Çin tarafından hayata geçirilebildiğini belirterek, söz konusu ülkede anti-demokratik yöntemlere başvurulduğunu ve kapıların dışarıdan çivilendiğini hatırlattı.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@