Tam Kapanmada Elektrik, Doğalgaz, Su ve İnternet Faturaları Devlet ödeyecek! Fatura Ödemelerine Yardım Müjdesi

Tam Kapanmada Elektrik, Doğalgaz, Su ve İnternet flaş gelişme! Elektrik, Doğalgaz, Su ve İnternet faturalarını devlet mi ödeyecek. 2021 tam kapanma elektrik, doğalgaz, su ve internet faturalarında flaş yardım gelişmesi!

Ekonomi 01.05.2021 - 22:51 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Ülkemizde covid-19 tedbirleri kapsamında 29 Nisan Perşembe akşamı 19.00 itibarıyla başlayan sokağa çıkma yasağı 17 Mayıs tarihine kadar sürecek. 17 günlük yasak döneminde faturalarla ilgili önemli bir karar verildi. Tam kapanmada doğalgaz ve elektrik faturalarının nasıl ödeneceği merak konusu olurken, açıklamada tam kapanma sürecinde kesinti yapılmayacağı belirtildi. Peki önemli kararın ayrıntıları neler? Elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarına Devlet desteği ödenecek mi? Faturaları Devlet mi karşılayacak? Detaylar haberimizde sizlerle...

29 Nisan Perşembe akşamı 19.00'dan itibaren başlayan tam kapanma sürecinde milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren fatura kararı verildi. Alınan bu karara göre, elektrik ve doğalgaz faturalarının son ödeme tarihleri ertelendi. Elektrik ve doğal gaz faturalarının son ödeme tarihlerinde değişiklik gerçekleştirilecek. Ramazan Bayramı sonrasında yani tam kapanmanın sona ermesiyle birlikte başlaması için işlem uygulanacak. Konuya yönelik enerji yönetimi dağıtım ve tedarikçilere gerekli bilgileri verdi.

Milliyet'te bulunan habere göre, konut ve ticarethanelerin aylık 2 bin lirayı geçen ve ödenmeyen faturaları sebebiyle tam kapanma sürecinde kesinti yapılmayacak. Tam kapanma süresi boyunca ödeme fırsatı olmayan müşteriler ve genelge kapsamında kapalı bulunan iş yerleri için borç sebebiyle kesinti işlemi uygulanmayacak.

Elektrik Arıza Kayıtları Tutulacak

Tam kapanma sürecinden zorunlu olmadıkça elektrik kesintisi yapılmayacak. Elektrik ve doğal gaz sayaç okuma faaliyetleri sürecek. Bu süreçte müşteri hizmetleri dönüşümlü bir şekilde hizmet vermeyi sürdürürken arıza gibi durumlarda ise müdahale gerçekleştirilecek. 

Genelgede bulunan "Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi"nde bahsi geçen şirketlerin çalışanlar için şu ayrıntıya yer verildi;

"Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet göstermekte olan büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) ile bu bölgelerde çalışan vatandaşlar,

Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin devam ettirilmesi ve arızalarının kapatılmasında görevli olan vatandaşlar ile servis hizmeti vermek üzere görevde bulunduklarını belgelemek kaydıyla teknik servis çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak"

Enerjisa'dan Kesinti Açıklaması 

Enerjisa Enerji, 29 Nisan 2021 - 17 Mayıs 2021 tarihleri içerisinde sürecek tam kapanma süresi boyunca, elektrik hizmetlerinin kesintisiz sürmesi ve müşterilerinin elektrik işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi için pek çok önlem alındığını duyurdu.

İHA'da bulunan habere göre, alınan önlemler çerçevesinde, tam kapanma süresi boyunca ev ve küçük işletmelerin borçları sebebiyle enerjilerinde kesinti yapılmayacak. Tam kapanma süresi boyunca fatura çıkarılmaya devam edilecek, fakat bu süreç içerisinde çıkarılan mesken(ev) ve küçük işletmelerin faturalarında ödeme vade günleri müşterilerde mağduriyet oluşturmaması adına kapanma sonrasına denk gelecek biçimde düzenlenecek.

Tüm Kanallar Hizmete Açık 

Enerjisa Enerji müşterileri, bu süreç içerisinde bütün elektrik işlemlerini Enerjisa Mobil Uygulaması, online.enerjisa.com.tr ve e-Devlet sistemi üzerinden kesintisiz ve online bir şekilde yapacak. Çağrı Merkezleri 7/24 açık olacak ve müşteri hizmetleri noktaları da dönüşümlü çalışma yöntemi ile hizmet sağlamayı sürdürecek.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@