Tam Kapanma’da seyahat, kreşler ve camilerin durumu!

Vatandaşlar “Tam Kapanma” uygulaması boyunca seyahatlerin nasıl yapılacağı ve camilere gitmenin serbest olup olmadığını merak ediyordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklık getirdi.

Güncel 28.04.2021 - 06:04 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası Tam Kapanma’nın uygulanacağını, 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi saat 05.00’e kadar ciddi kısıtlamaların olacağını açıklamıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tam Kapanma” uygulamasının ayrıntılarına ilişkin bilgilerin İçişleri Bakanlığı tarafından verileceğini açıklamasından birkaç saat sonra İçişleri Bakanlığı tarafından “Tam Kapanma” konulu genelge 81 ilin valiliklerine gönderilmişti.

Bazı ayrıntılarda kafa karışıklığı olduğu düşüncesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tam Kapanma ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

İçişleri Bakanlığından gerçekleştirilen çevrimiçi toplantıda 81 il valisi, illerin jandarma komutanları ve emniyet müdürleriyle sahil güvenlik komutanlarıyla görüşen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi saat 05.00’e kadar uygulanacak Tam Kapanma önlemlerine dair alınması gereken tedbirleri aktardı.

Tüm şehirlerin giriş çıkışlarının kontrol altında tutulacağı ve denetimlerin en üst seviyede olması gerektiği talimatını veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşın en çok merak ettiği iki sorunun da cevabını bu toplantıda verdi.

Kreşler

Anaokullarıyla kreşlerin Millî Eğitim Bakanlığı kararıyla yüz yüze eğitime kapatıldığını anımsatan İçişleri Bakanı Soylu, kamuda 10 yaş altı evladı olanların izinli olduğunu, kreşler konusundaki istisnai durumlara dair bir iki gün içinde Millî Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının karar alacağını ancak hareketliliğin mümkün olduğu kadar azaltılmasının temel hedef olduğunu belirtti. Özel sektörde çalışan anne ve babaların evlatlarını nereye bırakabilecekleri ile ilgili Süleyman Soylu, Millî Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ortak bir çözüm bulacağını bildirdi.

Camiler açık olacak mı?

Vatandaşların Tam Kapanma ile ilgili merak ettiklerinin başında gelen “Camiler açık olacak mı? Camilere gitmek serbest mi?” sorularına ise “Vatandaşlarımız evlerine en yakın camilere giderek namazlarını kılabilecekler ancak burada da vasıta kullanmamaları gerekecek” cevabını verdi.

Tam Kapanma’da emekli maaşları... 

Emekli maaşları ile ilgili de ilerleyen günlerde ivedilikle bir karara varılacağı bilgilini de veren İçişleri Bakanı, sokak hayvanlarının durumu ile ilgili izinlerde tereddütlerin olmaması gerektiğini belirtti.

Tam Kapanma’da Tekel bayileri açık olacak mı?

Tekel bayilerinin Tam Kapanma sürecinde açık olup olmayacağı ile ilgili olarak da Süleyman Soylu, Tekel bayilerinin istisnalar arasında bulunmadığını, hâliyle kapalı olacağını, bu bakımdan bir muafiyetin söz konusu olmadığını, soru işaretinin de bulunmadığını ifade etti.

Seyahat kısıtlamaları

İller arası toplu taşıma araçlarından herhangi birinden Tam Kapanma öncesi aldığı bileti olan insanların durumunun ne olacağına dair soruya ise Soylu şu cevabı verdi:

“29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’dan sonra kısıtlamalara istisnasız herkes uymak zorunda. Bileti bulunanların seyahat izin belgeleri almaları gerekiyor. Biz kimseyi mağdur etmeyiz, hepsinin işlemlerini kolaylaştırırız. Fakat kurallar üzerinde ikililik yaratırsak, uygulamada kargaşaya neden olur ve bu karmaşadan çıkamayız. Otellerle ilgili olarak da Perşembe günü saat 19.00’a kadar yapılmış rezervasyonlar geçerlidir ancak bu noktada sahte rezervasyonlara göz açtırmamamız gerekiyor. Peki onlar gittikten sonra Tam Kapanma süreci içinde dönebilirler mi? Elbette dönmelerine de izin vereceğiz.”

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@