26 Kasım 2019’da partisinin Meclis grup toplantısında konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Tank-Palet fabrikası tartışmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında zehir zemberek ifadeler kullanmıştı. Erdoğan'ın fabrikayı yabancı ülkelere peşkeş çektiğini belirten Kılıçdaroğlu, bunun vatan hainliği olduğunu belirtmişti. Bu konuşmaya ilişkin Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 250 bin liralık tazminat davası açan Erdoğan'ın avukatları davayı kazandı. Mahkeme Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a 100 bin lira tazminat ödemesi gerektiği kararını verdi.


Tank-Palet Fabrikası tartışması!


Tank-Palet Fabrikası ile ilgili tartışmalar uzun süre boyunca zaman zaman Türkiye gündeminde yer ediyor. Fabrikanın yabancı şirketlere satıldığına dair ortaya atılan iddialar gündeme bomba gibi düştü. İddialara göre Arifiye’de bulunan Tank-Palet Fabrikası'nın çoğunluk hisseleri BMC'ye satıldı. Ancak BMC'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak'ın, fabrikanın "yüzde 50 eksi birini" Katar'a sattığını açıklamasının ardından eleştiriler peşi sıra geldi. Tank-Palet Fabrikası'nın BMC'ye ve dolayısıyla Katar'a satıldığını kaydeden CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türk ordusunun Katar'a satıldığını bildirdi.


Erdoğan'dan savunma: "Özelleştirme değil, yetki devri"


Bu iddialara sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tank Palet Fabrikası’nın toplam değerinin en fazla 250 milyon dolar olduğunu kaydetti. Erdoğan, fabrikanı 20 milyar dolar değerinde olduğunu iddia edenlerin hayatında fabrika görmemiş olduğunu dile getirdi. Olayın bir satış ya da özelleştirme olmadığını vurgulayan Erdoğan, olayın sadece işletme devrinden ibaret olduğunu belirtti. Türk şirketi olan BMC'nin bu işletme devrini yaparak kar elde edeceğini kaydeden Erdoğan, ekonomik işbirliği konusunda ABD ya da Avrupalı devletler gibi Katar'a da fırsat tanıdıklarını ifade etti.